ژئوممبران

تولید-کننده-ورق-ژئوممبران

ورق ژئوممبران یا عایق ژئوممبران ورقهایی هستند که برای عایق کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر روی سطح خاکی نصب می‌شود که معمولا به نام ورق استخر معروف هستند. جنس این ورقه‌ها از مواد پلیمری پلی اتیلن یا پی وی سی هست که بعنوان عایق نیازی به زیرساخت ندارند.

این عایقها در برابر اشعه فرابنفش خورشید به اصطلاح uv بسیار مقاوم می‌باشند. همچنین ژئوممبران پلی اتیلن در برابر رشد گیاه و… نیز از استحکام بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. همین دلایل باعث میشود که تقریبا 99 درصد افراد برای عایق سازی ذخایر آب خود از ورقهای ژئوممبران استفاده می‌کنند.

کاربردهای ورق ژئوممبران بسیار متنوع است. ژئوممبرانها آسترهای غشایی مصنوعی یا موانعی هستند که برای کنترل انتقال مایعات در یک پروژه، سازه یا سیستم ساخته شده توسط بشر استفاده می‌شوند.

ژئوممبرانها در کاربردهای زیست محیطی، هیدرولیکی، حمل و نقل، نفت و گاز و همچنین دفن زباله مورد استفاده قرار می‌گیرند. رایج‌ترین نوع آن ورقهای پلیمری پیوسته است. اندازه ژئوممبران کاملاً قابل تنظیم است، بنابراین در صورت لزوم می‌توانند به اندازه حوض ماهی حیاط خانه و یا به اندازه یک زمین فوتبال باشند. در صورت نیاز به ژئوممبرانهای بزرگتر، آنها از نظر حرارتی یا شیمیایی در درزها برای مقاومت و دوام ذوب می‌شوند.

اساساً، از ژئوممبرانها در هرجایی که اجازه از بین رفتن مواد داده نشود استفاده می‌شود: آب تمیز، فاضلاب، بخار، خاک، مواد خطرناک یا هر ماده دیگری که برای فرار از فضای تعیین شده خود نیازی به آن نداشته باشد.

از آنجا که مایعات روان، استخر، منجمد و ایستاده (و حتی بخارات) در صورت عدم مدیریت صحیح می‌توانند بسیار ویرانگر باشند این غشاهای ژئوممبران این امکان را به صنایع داده تا به توسعه و پشتیبانی پروژه‌های بیشتری نسبت به گذشته بپردازند.

تولید ورق ژئوممبران

ژئوممبرانها ورقهای نازک و انعطاف پذیری هستند که در کارخانه‌ها و در یک محیط کنترل شده تولید می‌شوند. ژئوممبرانها اغلب به عنوان عایقهای آب در سازه‌های آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر ژئوممبران با ژئوتکستایل مرتبط باشد، آن را “ژئوکامپوزیت” می‌نامند. کاربردهای معمول ژئوممبرانها عبارتند از:

 • آستر دفن زباله
 • پوشش استخر پساب
 • پوشش در اطراف مخازن ذخیره سازی زیرزمینی
 • موانع گاز یا بخار در زیر ساختمانها

در ادامه این مطلب با کاربردهای بیشتر این نوع ورقها آشنا میشویم.

همانطور که گفته شد این عایقها در برابر خورشید مقاوم هست و در سرما و گرما بسیار مقاومتر از بتن بوده و از عمر بالاتری نسبت به بتن برخودار هستند. عایق بندی با این ورقها قوی بوده و نفوذ ناپذیری عایق ژئوممبران تقریبا 100 درصد می‌باشد، در حالیکه بتن و سنگ و سیمان نفوذ ناپذیری اندکی دارند.

ژئوممبران

کارخانه تولید ورق ژئوممبران

ناب زیست یکی از مجهزترین کارخانه‌های تولید ورق ژئوممبران در ایران و خاورمیانه می‌باشد که با دارا بودن خط تولید ورق ژئوممبران با عرضهای 2 متر، 5 متر و 7 متر و با ضخامتهای 1، 1.5 و 2 میلیمتر در راستای تولید با کیفیت‌ترین ورقهای ژئوممبران فعالیت میکند. ناب زیست کارخانه تولید ژئوممبران با استاندارد GM13 می‌باشد که این استاندارد بین اللملی می‌باشد و تضمین کیفیت ورقهای ژئوممبران را میکند.

ورقهای ژئوممبران تولید شده در شرکت ناب زیست در رنگهای مشکی، آبی، سفید و… قابل تولید می‌باشد. کلیه ورقهای استاندارد تولید شده در این کارخانه دارای برگه دیتا شیت و آنالیز آزمایشگاهی معتبر می‌باشد.

این شرکت برای متراژهای بالا امکان تولید سفارشی ورقهای ژئوممبران با هر ضخامتی را دارد و همچنین برای کلیه ورقهای استاندارد خود ضمانت نامه کتبی صادر میکند لذا با خیال راحت از کارخانه تولید ژئوممبران ناب زیست خرید کنید. 

تولید-کننده-ورق-ژئوممبران

کاربرد ژئوممبران

ذخیره سازی آب امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ژئوممبران یک نوع عایق برای نگهداری آب می‌باشد. البته از این عایقها برای کاربردهای دیگه مثل ایزولاسیون فونداسیون، تونل، معدن و… نیز استفاده میشود. اما عمده کاربرد ژئوممبران در استخرهای کشاورزی می‌باشد.

کشاورزان برای ذخیره ی آب نیاز به یک استخر برای ذخیره سازی دارند که بایستی این استخر عایق کاری شده باشد. استفاده از ژئوممبران به جای روشهای سنتی مثل بتن سیمان و… مزایای بسیار زیادی دارد. نکته ی اول عمر مفید ژئوممبرانها می‌باشد. این عایقها به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن و درصد ناچیزی مستربچ از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. آنها در حدود 50 سال عمر مفید دارند که البته بستگی به کیفیت تولید این ورقها نیز دارد.

کاربرد روزافزون ژئوممبران در صنایع مختلف به دلیل تطبیق پذیری محصول قابل توجه است. ژئوممبرانها کاربردهای گسترده‌ای در صنایعی مانند معدن، دریایی، عمران، تصفیه آب و حمل و نقل دارند. برخی از برنامه‌های کاربردی در زیر به تفصیل آمده است.

کاربردهای ورقهای ژئوممبران

صنعت معدن

استفاده از ژئوممبران در صنعت معدن از دهه 1970 شروع شد و پس از آن افزایش یافت. به عنوان لایه پوششی برای حوضچه‌های تبخیر، پدهای آبشویی انبوه و ته نشینی پسابها استفاده می‌شود.
از ژئوممبرانها در پایان عمر معدن نیز استفاده می‌شود. به عنوان بخشی از بازسازی معدن، لاینرهای HDPE برای آب بندی معدن و جلوگیری از آلودگی مواد زائد به محیط اطراف استفاده می‌شود. به طور کلی، پوشش ژئوممبران یک راه حل ایمن و موثر برای محافظت از محیط زیست در برابر صنایع مضر است.

صنعت آب و فاضلاب

ژئوممبرانهای HDPE نقش عمده‌ای در رساندن آب پاک به جامعه دارند. آنها در خدمات مربوط به جمع آوری و ذخیره آب آشامیدنی و تجمیع فاضلاب علی الخصوص در لاگونهای هوادهی بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می‌شوند. هنگامی که کانالها، سدها و مخازن با لاینرهای ژئوممبران آب بندی می‌شوند، از آلودگی آبهای زیرزمینی جلوگیری می‌کنند.

همچنین بالعکس، ژئوممبران همچنین برای جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی از خاک و سایر آلاینده‌ها و همچنین جلوگیری از هدررفت آب از طریق نفوذ آب به خاک اطراف استفاده می‌شود. پوشش یک سد یا کانال می‌تواند نشت را به حداقل برساند و در نتیجه کارایی ذخیره سازی و حمل و نقل را بهبود بخشد. ژئوممبران همچنین به عنوان یک محفظه ثانویه برای مخازن ذخیره سازی زیرزمینی، حوضچه‌های خورشیدی و محلول آب نمک استفاده می‌شود.

استفاده از ژئوممبران در ساخت استخر هوادهی

کشاورزی و باغها

لاینرهای HDPE به طور گسترده توسط کشاورزان در پوشش حوضچه‌های تجمیع آب چشمه‌ها و عایق نمودن استخرهای جمع آوری آب باران استفاده می‌شود. زیرا راه حلهای مهار مقرون به صرفه و قابل اعتمادی را ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، ورقها یا آسترهای HDPE و البته LLDPE به دلیل تطبیق پذیری بسیار زیاد و دوام آن، برای تامین پوشش ثانویه در مخازن نگهداری مواد شیمیایی و کود استفاده می‌شود.

برای دریافت ایده بهتر از اینکه می‌توانید از ژئوممبران برای چه چیزی استفاده کنید، در اینجا فقط برخی از متداولترین موارد استفاده شده است:

 • استفاده به عنوان آستر برای ذخیره آب قابل شرب
 • به عنوان آستر استخر ماهی
 • به عنوان آستر مایعات زائد (به عنوان مثال لجن فاضلاب)، مایع زباله رادیواکتیو یا خطرناک
 • به عنوان آستر برای صنعت کشاورزی
 • به عنوان آستر برای کانالهای مختلف حمل و نقل زباله
 • به عنوان آستر برای دفن زباله‌های اولیه، ثانویه و / یا ثالث زباله‌های جامد و توده‌های زباله
 • به عنوان آستر برای سرریز اضطراری
 • به عنوان آسترهای ضد آب در داخل تونلها و خطوط لوله
 • به عنوان آستر در گود ساختمان جهت عایق بندی گود ساختمان
 • به عنوان آستر در روف گاردن‌ها و فضاهای سبز
 • عاسق بندی تونلهای جاده و متروها
 • برای مهار و حمل مایعات در کامیونها
 • برای مهار و انتقال آب آشامیدنی و سایر مایعات در اقیانوس
 • در زیر بزرگراه‌ها برای جلوگیری از آلودگی ناشی از یخ زدایی نمکها
 • در زیر و مجاور بزرگراه‌ها برای گرفتن نشت مایع خطرناک.

ورق ژئوممبران | عایق ژئوممبران

گاهی اوقات برای اینکه قیمت تمام شده ورقهای ژئوممبران کاهش پیدا کند برخی اقدام به استفاده بیش از اندازه استاندارد از مستربچ و کربن بلک می‌کنند. این موضوع باعث میشود کیفیت و دوام ژئوممبران تولیدی نیز افت پیدا بکند.
کارخانه ناب زیست تولید کننده باکیفیت‌ترین ژئوممبران با مواد اولیه درجه پلی اتیلن می‌باشد.

انواع ورق ژئوممبران

ورقهای ژئوممبران با توجه به اینکه کاربردهای متنوعی دارند و متناسب با نوع کاربری، از مواد مختلفی تولید می‌شوند.
شرکت ناب زیست آسترهای ژئوممبران سفارشی با بالاترین کیفیت را ارائه میدهد. ما انواع مختلفی از ورقهای ژئوممبران را داریم که برای نیازهای خاص پروژه شما ساخته شده اند.

از جمله:

 • HDPE (High Density Polyethylene) – پلی اتیلن با چگالی بالا
 • LLDPE (Linear Low Density Polyethylene) – پلی اتیلن با چگالی کم خطی
 • PVC (Polyvinyl Chloride) – پلی وینیل کلراید
 • Suntech PVC (Polyvinyl Chloride) – پلی وینیل کلراید
 • GCL (Geosynthetic Clay Liner)

ژئوممبرانهای پلی اتیلن سنگین (HDPE)

ژئوممبرانهای پلی اتیلنی در انواع گوناگون HDPE،LDPE،LLDPE،VLDPE،MDPE تولید و ارائه می‌شوند. وزن مخصوص پلی اتیلنها در محدوده ۸۵/۰ تا ۹۶/۰ گرم بر سانتیمتر مربع می‌باشد. این ژئوممبرانها معمولا حاوی ۹۷% پلی اتیلن فشرده حدود ۲٫۵% کربن سیاه و ۰٫۵% آنتی اکسیدانت هستند.

ورقهای HDPE پلی اتیلن سنگین یکی از پرمصرف‌ترین مواد در تولید ورق‌های ژئوممبران در جهان است. در ژئوممبرانهای از نوع پلی اتیلن سنگین زنجیرهای پلیمر به شکل فشرده‌ای در شبکه بلوری قرار گرفته‌اند و مانع از نفوذ مواد شیمیایی به داخل پلیمر می‌شوند. ورقهای از جنس پلی اتیلن (PE) مقاومت شیمیائی خوبی در مقابل مواد اسیدی و قلیایی دارد.

این نوع از ژئوممبرانها مقاومت شیمیایی عالی و استحکام بالا در برابر گستره وسیعی از مواد شیمیایی (هیدروکربن‌ها و حلال‌ها) دارد.
این نوع ژئوممبرانها به دلیل مقاومت شیمیایی بالا و امکان جوش حرارتی به جای استفاده از چسب‌های سیمانی و حلالها، مقاومت در برابر UV، قیمت پایین، خواص مکانیکی متنوع محبوبیت زیادی پیدا کردند و نسبت به رقبای خود بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

حفاری و آزمایش ژئوممبرانهای HDPE که به مدت 20 سال در محل دفن زباله‌ها قرار گرفتند نشان میدهد که آنها از نظر شیمیایی دوام بسیار بالایی دارند. مطالعات انجام شده بر روی این محصولات نشان داد که بعد از گذشت 20 سال قرار گرفتن در این شرایط شیمیایی خاص، هیچ گونه کاهشی در خواص مقاومتی (پاره شدگی، سوراخ شدگی و کشش) مشاهده نشد.

حداقل الزامات برای خواص مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی کیفیت یک محصول ژئوممبران در استاندارد GM-13 آمده است که مربوط به شرایط و فرکانس آزمون و ضمانت‌های پیشنهادی برای ورق‌های ژئوممبران صاف و گیره دار است که از کیفیت خوب و عملکرد ژئوممبران HDPE در کاربردهای عمومی اطمینان حاصل شود. لازم به ذکر است که انتخاب رزین مناسب، شرایط عملیاتی مناسب و فرمولاسیون برای تولید ژئوممبران مطابق با الزامات ضروری است.

ژئوممبران سنگین hdpe برای ساخت استخرهای ذخیره آب به کار میرود و نسبت به عایقهای ژئوممبران دیگر انعطاف پذیری بالایی دارد. این ورقه‌های سبک برای ایزولاسیون فونداسیون، ایزولاسیون بام سبز، ایزولاسیون تونل به کار میرود و از انعطاف نسبتا خوبی برخودار هستند.

عایق ژئو ممبران

میزان انعطاف پذیری ژئوممبران pvc مابین نوع سبک و سنگین است. به همین دلیل علاوه بر کاربردهای انواع سبک و سنگین بیشترین کاربرد آن در معدن میباشد. عایقهای ژئوممبران vldpe جدیدترین نوع این ورقها است که از ترکیب وینیل و ژئوممبران سنگین ساخته شده است و به تازگی به بازار عرضه شده است.

این عایقها همچنین در دو نوع مختلف صاف و مضرس و در رنگهای متفاوت و در ضخامتهای 5.0 الی 2 میلیمتر تولید می‌شود. ورق ژئوممبران hdpe شامل 97 %پلی اتیلن، 5.2 % کربن سیاه و 5.0 % آنتی اکسیدان هست.

ژئوممبرانهای پلی اتیلن سبک (LLDPE)

ورقهای پلی اتیلن از نوع سبک LLDPE برای رفع ضعف ورقهای HDPE در انعطاف پذیری به بازار عرضه شدند؛ از انجا که ورق‌های ژئوممبران HDPE انعطاف پذیری پایین داشتند، برای کاربردهایی که به انعطاف پذیری بالاتر نیاز بود، این ورق‌های ژئوممبران تولید شدند.

ژئوممبرانهای VLDPE و LLDPE برای کاربردهایی همچون روکش محل‌های دفن زباله و سایر تاسیساتی که نیاز به مقاومت سوراخ شدگی بالا دارند و در جاهایی که احتمال فرونشست زمین وجود دارد، مخازن آب، دریاچه‌های مصنوعی و کانالها و استخرهای مربوط به فرایند فاضلاب مناسب می‌باشد.

ژئوممبران LLDPE از رزینهای پلی اتیلن بکر تولید می‌شود که انعطاف پذیری بسیار خوبی دارد و مقاومت فوق العاده‌ای در برابر دمای پایین و قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش دارد. با کیفیت و مقرون به صرفه و برای عمر طولانی در نظر گرفته شده و دارای درجه بالایی از مقاومت و دوام است.

ژئوممبران-lldpe
ژئوممبران‌های LLDPE با انواع پلیمرهای پلی‌اتیلن تولید می‌شوند که دامنه چگالی وسیعی را در برمی‌گیرند.

به عنوان مثال گرید با دانسیته بالا خواص مکانیکی مناسب ایجاد می‌کند که نزدیک به خواص HDPE و MDPE است و گریدهای با چگالی پایین خاصیت نرمی و انعطاف‌پذیری به آن می‌دهند که نزدیک به VLDPE است. استاندارد GRI GM-17 الزامات مربوط به ژئوممبران LLDPE را مشخص می‌کند.

ژئوممبرانهای پلی ونیل کلراید (PVC)

به طور کلی پلی ونیل کلراید یک پلیمر انعطاف ناپذیر و شکننده می‌باشد. اما اضافه کردن برخی از افزودنی‌ها سبب شده است تا محصولات تولید شده از PVC بسیار منعطف باشند.

عوامل نرم کننده (پلاستی سایزر) خاصیت نرم و منعطف شدن رت در ژئوممبرانهای PVC ایجاد کرده است و امکان رول شدن، بافته شدن را به ان می‌دهد تا بتواند به عنوان ژئوممبران استفاده شود. معمولاً تا 40% پلاستی سایزر برای منعطف کردن PVC برای ساخت ژئوممبران استفاده می‌شود.

ازجمله مزایای این نوع ورق نرمی و ازدیاد طول مناسب و ترمیم پذیری آسان و سریع آن است. از معایب این عایق می‌توان به واکنش آنها با مایعات و اسیدها و مواد شیمیایی اشاره نمود که این واکنشها به دلیل تجزیه شدن آنها بوده و طول عمر آنها را به شدت نسبت به ورقهای پلی اتیلن کاهش میدهد. انعطاف پذیری بسیار زیاد ژئوممبران PVC به خاطر وجود مواد روان کننده در ترکیب شیمیائی آن است. در صورتی که فرمولاسیون صحیحی در تولید PVC رعایت نشود، روان کننده‌های فوق الذکر دوام زیادی را در شرایط محیطی نخواهد داشت.

کاربردهای عایق ژئوممبران

ژئوممبرانها عملکردهای تفکیکی، زهکشی، تقویت و محافظت و غیره را دارد.

 • عملکرد تفکیکی ژئوممبرانها: مصالح ساختمانی جداگانه (خاک و شن و ماسه، بتن و غیره) با خصوصیات فیزیکی مختلف مانند اندازه ذرات، توزیع، قوام و چگالی و غیره
 • عملکرد زه کشی: ژئوممبران می‌تواند یک کانال زهکشی در داخل خاک ایجاد کند و مایع یا گاز اضافی را از ساختار خاک پاک کند.
 • عملکرد تقویتی: از پوشش ممبران HDPE می‌توان برای افزایش مقاومت در برابر کشش و مقاومت در برابر توانایی تغییر شکل خاک استفاده کرد، در ضمن برای بهبود پایداری ساختار ساختمان و کیفیت خاک.
 • عملکرد حفاظتی: ژئوممبران می‌تواند به طور موثر تنش را پخش، انتقال یا تجزیه کند تا از تخریب خاک توسط نیروهای خارجی، هنگام آب پاشی خاک جلوگیری کند.

کاربردهای ورق ژئوممبران

ژئوممبران تولید شده توسط شرکت ناب زیست به طور معمول از مواد اولیه پلی اتیلن با درجه بالا ساخته می‌شود و به آن ماده کربن بلک، آنتی اکسیدان، ماده مقاومت در برابر اشعه ماورا UV بنفش اضافه می‌شود. ژئوممبران عملکرد تفکیک، زهکشی، تقویت و محافظت و غیره را دارد. بنابراین ژئوممبران و محصولات مربوطه کاربردهای زیادی از جمله جاده‌ها، فرودگاهها، راه آهن، خاکریزها، سازه‌های نگهدارنده، مخازن، کانالها، سدها، مهندسی ساحل و… دارند.

شاید علاقمند باشید در مورد عبارت زهکشی بیشتر بدانید در این صورت صفحه لوله زهکشی را مطالعه کنید.

اگرچه دسته بندی این موارد انواع مختلفی دارد، ولی می‌توان مناطق فعلی کاربرد ژئوممبران را در سه دسته مشاهده کرد: مربوط به حمل و نقل، مربوط به محیط زیست و مربوط به ژئوتکنیک. هر دسته دارای تعدادی برنامه خاص است.

(1) مرتبط به حمل و نقل

 • قطار راه آهن در زیر سطح آب
 • پوشش ضد رطوبت تونلها
 • پوشش‌های عایق رطوبت
 • جلوگیری از انبساط یا انقباض خاک
 • جلوگیری از سرما زدگی
 • جلوگیری از تشکیل گودال karst
 • حفظ محتوای آب را برای خاکهای ناپایدار
 • حفظ محتوای آب را برای خاکهای گسترده
 • سیستمهای مهار ثانویه
 • سیستمهای ضد آب

(2) مربوط به محیط زیست

 • محفظه مایع برای: آستر و روکش مخزن، آسترهای مخزن ذخیره سازی زیرزمینی
 • محفظه جامد برای: آسترها و روکش‌های محل دفن زباله، لنت‌های شستشوی انبوه، آسترهای استخر
 • مهار بخار برای: موانع رطوبت، موانع هیدروکربن، موانع متان

(3) مربوط به ژئوتکنیک

 • آستر مخصوص سدهای خاکی / سنگی
 • آستر سدهای بتونی
 • آستر سدهای بنایی
 • سدهای قابل حمل
 • سدهای بادی
 • افزایش ظرفیت سرریز
 • آستر برای کنترل تراوشات
 • آستر کانالها
 • سیستم‌های انحراف آب

ژئوممبران به دلیل کیفیت مناسب و اقتصادی و مقرون صرفه بودن استفاده از آن روز به روز در حال افزایش هست. در عایق بندی انواع استخرهای بزرگ خاکی و سیمانی، مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی و سدسازی از این ورق استفاده می‌شود. همچنین این عایقها نفوذ ناپذیر در ایزولاسیون جایگزین روش‌های قدیمی مانند سنگ و سیمان و بتن می‌باشد.

کاربرد ورق ژئو ممبران

شرح بعضی از کاربردهای عایق ژئوممبران بصورت ذیل می‌باشد:

 1. در صنعت کشاورزی و دامپروری معمولا از ورق ژئوممبران hdpe استفاده می‌شود. این ورقه‌ها در عایق بندی استخرهای خاکی جهت ذخیره کردن آب برای مصارف کشاورزی و دام و طیور بسیار زیاد کاربرد دارد.
 2. ورق ژئوممبران به ترکیبات شیمیایی که در ساخت آن بکار رفته ماده‌ای خنثی هست که با هیچ ماده‌ای ترکیب نمی‌شود و هیچ ماده‌ای به آن نمی‌چسبد. به همین جهت از آن برای عایق بندی استخرهای پرورش ماهی و میگو و سایر آبزیان هست که هیچ خزه‌ای به آن نمی‌چسبد.
 3. در ساخت حوضچه‌های ذخیره اسید و هیپ لیچ می‌توان از این عایقها که به دلیل وجود آنتی اکسیدان در آن که موجب می‌شود با اسید واکنش ندهد، استفاده کرد.
 4. در ایزولاسیون فونداسیون، نوع سنگین این اوراق به دلیل اینکه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هست و راحت نصب می‌شود جایگزین بتن می‌باشد.
 5. در ایزولاسیون بام‌ها، ورق ژئوممبران سنگین و pvc،vlpde به دلیل سبکی و مقرون به صرفه بودن در هزینه‌ها جایگزین ایزوگام می‌باشد.
 6. ایزولاسیون معدن و تونل که باز به دلیل سبکی و انعطاف پذیر بودن این محصول بهترین گزینه برای استفاده میباشد.
 7. ایزوله سازی سازه‌های زیرزمینی در برابر نفوذ آبهای سطحی و زیرزمینی مانند ایزوله دیوارهای متروهای شهری.
 8. برای حفظ محیط زیست، نگهداری مواد آلاینده برای جلوگیری از آلودگی آبهای زیرزمینی و همچنین جلوگیری از ورود آبهای ناشی از باران به سایت دفن زباله، حبس گازهای حاصل از تجزیه زباله‌ها برای تولید انرژی و کاهش گازهای گلخانه‌ای.
 9. موارد دیگری از قبیل عایق بندی تالاب‌ها وحوضچه‌ها، دریاچه‌های مصنوعی، کانال انتقال آب، فاضلاب و زه آب، مخازن آب روستایی، مخازن آب شرب، آب انبار مرغداری و غیره که استفاده از عایق ژئوممبران باعث افزایش راندمان می‌شود.

قیمت ژئوممبران

قیمت ورق ژئوممبران بر اساس متر مربع قیمت گذاری می‌شود. قیمت هر متر مربع این ورقها با ضخامت 1 میلیمتر با توجه به حجم مورد نیاز که به کاخانه سفارش داده می‌شود تعیین می‌شود.

چون ورقهایی با این ضخامت معمولا کاربرد زیادی ندارند پر مصرف‌ترین و پرکاربردترین نوع این عایق با ضخامت 1.5 میلیمتر است که باز هم بسته به نوع موادی که در ساخت ورق استفاده شده و کیفیت و دوامی که تولید می‌شود قیمتهای متفاوتی دارد. با ارجاع به عرضه کننده می‌توانید اطلاعات کامل را در رابطه با قیمت آن کسب نمائید.

قیمت عایق ژئو ممبران

به این نکته توجه داشته باشید یکی از دلایل اصلی ثابت نبودن قیمت ژئوممبران، نوسانات قیمت مواد پلی اتیلنی میباشد که در ساخت آن به کار برده میشود. قیمت این ورقه‌ها با ضخامت 2 میلیمتر که کاربردهای تخصصی دارند و معمولا در استخرهای با عمق بیش از 15 متر استفاده می‌شوند، سفارشی می‌باشد و بروز قیمت دهی می‌شود.

مزایای استفاده از عایقهای ژئوممبران

ژئوممبرانها دارای مزایای بسیار بالایی دارند از جمله انها به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 1. بسیار مقاوم در برابر خوردگی و سایش
 2. در برابر ضربه، فشار آب، پارگی، لنگرگاه، ترک خوردگی و… بسیار مستحکم و مقاوم عمل میکند.
 3. عایق ژئوممبران نسبت به سایر روشها بسیار سریع نصب و راه اندازی میشوند.
 4. استفاده از این عایق هزینه‌ها را نسبت به سایر روشها بسیار پایین می‌آورد.
 5. این ورقها توسط جوندگان موذی به هیچ عنوان آسیب نمی‌بیند.
 6. نصب سریع و آسان ژئوممبرانها که موجب صرفه جویی در زمان اجرای پروژه می‌گردد.
 7. به مقرون به صرفه بودن در هزینه‌ها در مقایسه با بتن و سنگ و سیمان می‌شود، که بصورت تقریبی هزینه‌ها یک چهارم کاهش می‌یابد.
 8. عمر طولانی که به بیش از 50 سال میرسد.
 9. مقاومت در برابر حرارت، یخ زدگی و سایر عوامل محیطی و بیولوژیکی.
 10. مقاومت در برابر فشار آب.
 11. خنثی بودن عایق ژئوممبران در برابر آلودگی‌ها و مواد افزودنی.
 12. عدم چسبیدن خزه و جلبک و باکتری به دیواره و کف استخر.
 13. مقاوم در برابر سوراخ شدگی ناشی از حمله جوندگان.
 14. نفوذ ناپذیری بسیار بالای با عایق بندی تقریبی 100 درصد.
 15. مقاوم در برابر زلزله بخاطر خاصیت ارتجاعی ورق ژئوممبران.

  مزایای ژئو ممبران

روش نصب ژئوممبران HDPE

در ادامه شما را بصورت مختصر با مراحل نصب ورقهای ژئوممبران آشنا خواهیم نمود. با ما همراه باشید…

آماده سازی سطح ژئوتکستایل و ژئوممبران HDPE

پیمانکار اصلی برای نصب ژئوتکستایل و ژئوممبران مسئول آماده سازی سطح و نگهداری سطح در شرایط مناسب می‌باشد.
ناحیه پایه برای ژئوممبران باید صاف و عاری از برجستگی‌هایی باشد که ممکن است به آستر آسیب برساند. تمام کنده‌ها و ریشه‌ها باید برداشته شوند. سنگ‌ها، کلوخه‌های سخت، شن‌های درشت و سایر مواد از این قبیل باید برداشته شوند یا باید به‌گونه‌ای اصلاح شوند که سطح صافی ایجاد کنند یا با بالشتکی از خاک ریز پوشانده شوند. بستر باید متراکم شود تا با مشخصات طراحی مطابقت داشته باشد و دارای یک پایه ثابت برای پشتیبانی از تجهیزات و وزن لازم وسیله نقلیه باشد و عاری از آب راکد باشد.
سطحی که قرار است عایق شود باید صاف و عاری از مواد زائد، میخ، ریشه، اشیا زاویه‌دار یا تیز از هر نوع یا هر جسمی‌باشد که ممکن است به ژئوممبران آسیب برساند. سطح باید یک بستر فشرده و تسلیم ناپذیر برای ژئوتکستایل و ژئوممبران فراهم کند.

نصب ورقهای ژئوممبران

کنترل آب زیرزمینی

آب زیرزمینی باید کنترل شود و به حداقل 1 متر زیر غشای ژئوتکستایل و ژئوممبران کاهش یابد.

مد نظر قرار دادن شرایط آب و هوایی

شرایط غیر قابل قبول برای نصب ژئوممبران شامل بارش یا وجود هر گونه آب راکد، بادهای شدید یا دمای شدید است. دمای هوای نصب ایده آل باید بین 40 درجه فارنهایت و 90 درجه فارنهایت باشد. در دماهای بسیار گرم یا سرد توصیه می‌شود که درزهای آزمایشی مکرر ساخته و ارزیابی شوند تا اطمینان حاصل شود که جوشکارها به درستی برای شرایط تنظیم شده اند.

تهیه ژئوتکستایل

پس از آماده سازی و پذیرش بستر، ژئوتکستایل باید در منطقه مورد نیاز که می‌خواهید لاینر HDPE را نصب کنید، گذاشته شود. همپوشانی ژئوتکستایل نباید کمتر از 100 تا 150 میلیمتر باشد.

آماده سازی برای ژئوممبران HDPE

 • روش و تجهیزات مورد استفاده برای استقرار پانلها نباید به ژئوممبران آسیب برساند.
 • افرادی که روی ژئوممبران راه می‌روند نباید کفشی بپوشند که به ژئوممبران آسیب برساند.
 • کیسه‌های شن باید بر روی ژئوممبران قرار داده شود تا از آسیب باد در حین و پس از نصب جلوگیری شود.
 • جوشکاری نباید در هنگام باران، مه، باد شدید شروع یا ادامه یابد.
 • سطح ژئوممبرین مورد جوش باید تمیز و خشک باشد.
 • اگر دمای خارج از محل بسیار بالا یا بیش از 50 درجه سانتیگراد باشد، باید کار را متوقف کنیم.

روش جوشکاری

شامل جوشکاری با تجهیزات جوش گوه‌ای و یا تجهیزات جوش اکستروژن می‌باشد. پانلهای ژئوممبران را به اندازه 100 تا 150 میلیمتر قبل از جوشکاری روی هم قرار دهید. قبل از درز، محل درز را با یک پارچه خشک تمیز کنید تا گرد و غبار، کثیفی از بین برود تا مطمئن شوید که محل تمیز و عاری از رطوبت، گرد و غبار یا هر نوع زباله است. پانلها را طوری تنظیم کنید که درز با کمترین تعداد ممکن چین و چروک و در یک راستا باشد.

خرید ژئوممبران

با توجه به نوسانات زیاد قیمتها در اصناف مختلف، این محصول نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد. همچنین با توجه به جنسهای مختلف و ابعاد این عایقها ارائه لیست قیمت ثابت امکان پذیر نمیباشد.

برای خرید ژئوممبران می‌توانید هم اکنون با کارشناسان فنی ما در خصوص پروژه خود صحبت نمایید. تا شما را برای یک خرید مطمئن و راحت راهنمایی کنند.

محصول مرتبط : لوله پلی اتیلنی

رای کاربران
[امتیاز کلی: 14 میانگین: 4.4]
17 دیگاه
 1. ممنون از اطلاعت مفید و کاملی که گذاشتید‌ .
  برای استخر‌ به ابعاد ۵۰‌ در ۴۰ به ارتفاع ۵‌متر ، چه نوع ورقی استفاده کنم و قیمت‌ میگید ؟

  • خواهش میکنم‌حدودا ۳۰۰۰ متر‌ورق نیاز دارید .
   لطفا با کارشناسان‌ما تماس بگیرید در‌مورد نوع ورق و قیمت مشاوره بگیرید .

   • سلام. میشه لطفا راهنمایی کنید برای محاسبه متراژ ژئوممبران، اورلپ ورق ها رو چند سانتیمتر درنظر بگیرم؟

    • اورلپ در پروژه های مختلف متفاوت هست .
     معمولا برای استخرهای خاکی حداقل ۱۰ سانتی متر تا ۱۵ سانتی متر اورلپ در نظر‌گرفته میشود. لطفا برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 2. تو کامنتا سوال شده استخر به ابعاد 50-40-5 چند متر ورق لازمه!
  شما گفتید 3000 متر،درحالی که ابعادش میشه 10000 متر. میشه توضیح بدید چجوری محاسبه میشه؟

  • سلام دو ست عزیز . اشتباه شده ههمون 10 هزار متر مربع نیاز هستش . اشتباه اتفاق افتاده در محاسبات ورق ژئوممبران مورد نیاز .

   • متاسفانه اشتباه می گید. همون 3000 متر صحیح است. شما حجم رو حساب کردید
    ببینید 50 در 40 میشه دوهزار متر. یعنی کف استخر. حالا باید دیواره هارو حساب کنید اگر فرض کنیم دیواره ها عمودی هستند. دو تا 50 در 5 داریم و دو تا 40 در 5 که میشه 900 متر مربع که جمعا حدو سه هزار متر مربع میشه

 3. سلام
  برای پوشش دهی مخازن بتنی حاوی اسید سولفوریک رقیق و همچنین کلریفایر یا ته نشین سازها که رسوبات اسیدی دارند چه پسشنهادی دارید
  در خصوص کلریفایر چون رسوب و مواد جامد متحرک وجود دارد باید استحکام مکانیکی بالا باشد
  ممنون

  • مهندس این مدل از مخازن را باید با رزین فایبرگلاس پوشش بدید. به این روش هند لی اوت می گویند.

 4. درود و خدا قوت, من یک استخر بتنی ذخیره آب کشاورزی به ابعاد 14*6*3.5 رنگ شده دارم که متاسفانه نشتی آب داره, لطفا در مورد بهتربن نوع ورق مورد استفاده راهنمایی فرمایید و آیا این ورق ها قابلیت چسبیدن به دیواره استخر را دارد؟ چون سنگ درپوش دیواره ها انجام شده است.

  • سلام و احترام
   اگر خاک غلتک خورده و سنگ و کلوخ ( شئ تیز ) روی خاک وجود ندارد ، میتوانید فقط از ژئوممبران استفاده کنید. در غیر این صورت بسته به میزان سنگ و کلوخ از ژئوتکستایل در گرماژ مختلف میبایست استفاده نمائید.

 5. سلام و عرض ادب
  خواستم بدونم امکان بازدید از کارخانه شما وجود داره؟
  می تونم آدرس کارخانه شما رو داشته باشم؟

 6. سلام ببخشید وقتی این ورق یا شی نوک تیز برخورو کنه و پاره بشه باید هزینه هنگفتی برای اون داده بشه هر سری که اصلا صرف نمیکنه ، آیا چسبی چیزی هست که تعمیر بشه و ارزان قیمت باشه ؟!

  • سلام. بله میشه رفو کرد کافیه یک دستگاه اکستروژن بگیرید برای این کار. قیمت از 10 میلیون تومان برای این دستگاه شروع میشه و تا 70 میلیون تومان برای مدلهای صنعتی ادامه دارد.