Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

ژئوممبران – قیمت ژئوممبران – کارخانه تولید ورق ژئوممبران

تولید-کننده-ورق-ژئوممبران

ورق ژئوممبران یا عایق ژئوممبران ورق هایی هستند که برای عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرند. بر روی سطح خاکی نصب می شود که معمولا به نام ورق استخر معروف هستند. جنس این ورقه ها از مواد پلیمری پلی اتیلن یا پی وی سی هست که بعنوان عایق نیازی به زیرساخت ندارند.

این عایق ها در برابر اشعه فرابنفش خورشید به اصطلاح uv بسیار مقاوم می باشند. همچنین ژئوممبران پلی اتیلن در برابر رشد گیاه و … نیز از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشد. همین دلایل باعث میشود که تقریبا 99 درصد افراد برای عایق سازی ذخایر آب خود از ورق های ژئوممبران استفاده می کنند.

ژئوممبران

کاربردهای ورق ژئوممبران بسیار متنوع است. ژئوممبران ها آسترهای غشایی مصنوعی یا موانعی هستند که برای کنترل انتقال مایعات در یک پروژه، سازه یا سیستم ساخته شده توسط بشر استفاده می شوند.

ژئوممبران ها در کاربردهای زیست محیطی، هیدرولیکی، حمل و نقل، نفت و گاز و همچنین دفن زباله مورد استفاده قرار می گیرند. رایج ترین نوع آن ورق های پلیمری پیوسته است. اندازه ژئوممبران کاملاً قابل تنظیم است، بنابراین در صورت لزوم می توانند به اندازه حوض ماهی حیاط خانه و یا به اندازه یک زمین فوتبال باشند. در صورت نیاز به ژئوممبران های بزرگتر، آنها از نظر حرارتی یا شیمیایی در درزها برای مقاومت و دوام ذوب می شوند.

اساساً، از ژئوممبران ها در هرجایی که اجازه از بین رفتن مواد داده نشود استفاده می شود: آب تمیز، فاضلاب، بخار، خاک، مواد خطرناک یا هر ماده دیگری که برای فرار از فضای تعیین شده خود نیازی به آن نداشته باشد.

از آنجا که مایعات روان، استخر، منجمد و ایستاده (و حتی بخارات) در صورت عدم مدیریت صحیح می توانند بسیار ویرانگر باشند این غشاهای ژئوممبران این امکان را به صنایع داده تا به توسعه و پشتیبانی پروژه های بیشتری نسبت به گذشته بپردازند.

تولید ورق ژئوممبران

ژئوممبران ها ورق های نازک و انعطاف پذیری هستند که در کارخانه ها و در یک محیط کنترل شده تولید می شوند. ژئوممبران ها اغلب به عنوان عایق های آب در سازه های آبی مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر ژئوممبران با ژئوتکستایل مرتبط باشد، آن را “ژئوکامپوزیت” می نامند. کاربردهای معمول ژئوممبران ها عبارتند از:

 • آستر دفن زباله
 • پوشش استخر پساب
 • پوشش در اطراف مخازن ذخیره سازی زیرزمینی
 • موانع گاز یا بخار در زیر ساختمان ها

در ادامه این مطلب با کاربردهای بیشتر این نوع ورق ها آشنا می شویم.

همانطور که گفته شد این عایقها در برابر خورشید مقاوم هست و در سرما و گرما بسیار مقاوم تر از بتن بوده و از عمر بالاتری نسبت به بتن برخودار هستند. عایق بندی با این ورقها قوی بوده و نفوذ ناپذیری عایق ژئوممبران تقریبا 100 درصد می باشد، در حالیکه بتن و سنگ و سیمان نفوذ ناپذیری اندکی دارند.

کارخانه تولید ورق ژئوممبران

ناب زیست یکی از مجهز ترین کارخانه های تولید ورق ژئوممبران در ایران و خاورمیانه می باشد که با دارا بودن خط تولید ورق ژئوممبران با عرض های 2 متر، 5 متر و 7 متر و با ضخامت های 1، 1.5 و 2 میلیمتر در راستای تولید با کیفیت ترین ورقهای ژئوممبران فعالیت میکند. ناب زیست کارخانه تولید ژئوممبران با استاندارد GM13 می باشد که این استاندارد بین اللملی می باشد و تضمین کیفیت ورق های ژئوممبران را میکند.

ورق های ژئوممبران تولید شده در شرکت ناب زیست در رنگ های مشکی، آبی، سفید و … قابل تولید می باشد. کلیه ورق های استاندارد تولید شده در این کارخانه دارای برگه دیتا شیت و آنالیز آزمایشگاهی معتبر می باشد.

این شرکت برای متراژهای بالا امکان تولید سفارشی ورق های ژئوممبران با هر ضخامتی را دارد و همچنین برای کلیه ورق های استاندارد خود ضمانت نامه کتبی صادر میکند لذا با خیال راحت از کارخانه تولید ژئوممبران ناب زیست خرید کنید. 

تولید-کننده-ورق-ژئوممبران

کاربرد ژئوممبران

ذخیره سازی آب امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ژئوممبران یک نوع عایق برای نگهداری آب می باشد. البته از این عایقها برای کاربردهای دیگه مثل ایزولاسیون فونداسیون، تونل، معدن و… نیز استفاده میشود. اما عمده کاربرد ژئوممبران در استخرهای کشاورزی می باشد.

کشاورزان برای ذخیره ی آب نیاز به یک استخر برای ذخیره سازی دارند که بایستی این استخر عایق کاری شده باشد. استفاده از ژئوممبران به جای روشهای سنتی مثل بتن سیمان و… مزایای بسیار زیادی دارد. نکته ی اول عمر مفید ژئوممبران ها می باشد. این عایق ها به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن و درصد ناچیزی مستربچ از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. آنها در حدود 50 سال عمر مفید دارند که البته بستگی به کیفیت تولید این ورق ها نیز دارد.

کاربرد روزافزون ژئوممبران در صنایع مختلف به دلیل تطبیق پذیری محصول قابل توجه است. ژئوممبران ها کاربردهای گسترده ای در صنایعی مانند معدن، دریایی، عمران، تصفیه آب و حمل و نقل دارند. برخی از برنامه های کاربردی در زیر به تفصیل آمده است.

کاربردهای ورقهای ژئوممبران

صنعت معدن

استفاده از ژئوممبران در صنعت معدن از دهه 1970 شروع شد و پس از آن افزایش یافت. به عنوان لایه پوششی برای حوضچه های تبخیر، پدهای آبشویی انبوه و ته نشینی پساب ها استفاده می شود.
از ژئوممبران ها در پایان عمر معدن نیز استفاده می شود. به عنوان بخشی از بازسازی معدن، لاینرهای HDPE برای آب بندی معدن و جلوگیری از آلودگی مواد زائد به محیط اطراف استفاده می شود. به طور کلی، پوشش ژئوممبران یک راه حل ایمن و موثر برای محافظت از محیط زیست در برابر صنایع مضر است.

صنعت آب و فاضلاب

ژئوممبران های HDPE نقش عمده ای در رساندن آب پاک به جامعه دارند. آنها در خدمات مربوط به جمع آوری و ذخیره آب آشامیدنی و تجمیع فاضلاب علی الخصوص در لاگون های هوادهی بمنظور تصفیه فاضلاب استفاده می شوند. هنگامی که کانال ها، سدها و مخازن با لاینرهای ژئوممبران آب بندی می شوند، از آلودگی آب های زیرزمینی جلوگیری می کنند.

همچنین بالعکس، ژئوممبران همچنین برای جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی از خاک و سایر آلاینده ها و همچنین جلوگیری از هدررفت آب از طریق نفوذ آب به خاک اطراف استفاده می شود. پوشش یک سد یا کانال می تواند نشت را به حداقل برساند و در نتیجه کارایی ذخیره سازی و حمل و نقل را بهبود بخشد. ژئوممبران همچنین به عنوان یک محفظه ثانویه برای مخازن ذخیره سازی زیرزمینی، حوضچه های خورشیدی و محلول آب نمک استفاده می شود.

استفاده از ژئوممبران در ساخت استخر هوادهی

کشاورزی و باغ ها

لاینرهای HDPE به طور گسترده توسط کشاورزان در پوشش حوضچه های تجمیع آب چشمه ها و عایق نمودن استخرهای جمع آوری آب باران استفاده می شود. زیرا راه حل های مهار مقرون به صرفه و قابل اعتمادی را ارائه می دهند.

علاوه بر این، ورقها یا آسترهای HDPE و البته LLDPE به دلیل تطبیق پذیری بسیار زیاد و دوام آن، برای تامین پوشش ثانویه در مخازن نگهداری مواد شیمیایی و کود استفاده می شود.

برای دریافت ایده بهتر از اینکه می توانید از ژئوممبران برای چه چیزی استفاده کنید، در اینجا فقط برخی از متداول ترین موارد استفاده شده است:

 • استفاده به عنوان آستر برای ذخیره آب قابل شرب
 • به عنوان آستر استخر ماهی
 • به عنوان آستر مایعات زائد (به عنوان مثال لجن فاضلاب)، مایع زباله رادیواکتیو یا خطرناک
 • به عنوان آستر برای صنعت کشاورزی
 • به عنوان آستر برای کانال های مختلف حمل و نقل زباله
 • به عنوان آستر برای دفن زباله های اولیه، ثانویه و / یا ثالث زباله های جامد و توده های زباله
 • به عنوان آستر برای سرریز اضطراری
 • به عنوان آسترهای ضد آب در داخل تونل ها و خطوط لوله
 • به عنوان آستر در گود ساختمان جهت عایق بندی گود ساختمان
 • به عنوان آستر در روف گاردن ها و فضاهای سبز
 • عاسق بندی تونل های جاده و متروها
 • برای مهار و حمل مایعات در کامیون ها
 • برای مهار و انتقال آب آشامیدنی و سایر مایعات در اقیانوس
 • در زیر بزرگراه ها برای جلوگیری از آلودگی ناشی از یخ زدایی نمک ها
 • در زیر و مجاور بزرگراه ها برای گرفتن نشت مایع خطرناک.

ورق ژئوممبران | عایق ژئوممبران

گاهی اوقات برای اینکه قیمت تمام شده ورق های ژئوممبران کاهش پیدا کند برخی اقدام به استفاده بیش از اندازه استاندارد از مستربچ و کربن بلک می کنند. این موضوع باعث میشود کیفیت و دوام ژئوممبران تولیدی نیز افت پیدا بکند.
کارخانه ناب زیست تولید کننده باکیفیت ترین ژئوممبران با مواد اولیه درجه پلی اتیلن می باشد.

انواع ورق ژئوممبران

ورق های ژئوممبران با توجه به اینکه کاربردهای متنوعی دارند و متناسب با نوع کاربری، از مواد مختلفی تولید می شوند.
شرکت ناب زیست آسترهای ژئوممبران سفارشی با بالاترین کیفیت را ارائه می دهد. ما انواع مختلفی از ورق های ژئوممبران را داریم که برای نیازهای خاص پروژه شما ساخته شده اند.

از جمله:

 • HDPE (High Density Polyethylene) – پلی اتیلن با چگالی بالا
 • LLDPE (Linear Low Density Polyethylene) – پلی اتیلن با چگالی کم خطی
 • PVC (Polyvinyl Chloride) – پلی وینیل کلراید
 • Suntech PVC (Polyvinyl Chloride) – پلی وینیل کلراید
 • GCL (Geosynthetic Clay Liner)

ژئوممبران های پلی اتیلن سنگین (HDPE)

ژئوممبران های پلی اتیلنی در انواع گوناگون HDPE ،LDPE ،LLDPE ،VLDPE ،MDPE تولید و ارائه می شوند. وزن مخصوص پلی اتیلنها در محدوده ۸۵/۰ تا ۹۶/۰ گرم بر سانتیمتر مربع می باشد. این ژئوممبرانها معمولا حاوی ۹۷% پلی اتیلن فشرده حدود ۲٫۵% کربن سیاه و ۰٫۵% آنتی اکسیدانت هستند.

ورق های HDPE پلی اتیلن سنگین یکی از پرمصرف‌ترین مواد در تولید ورق‌های ژئوممبران در جهان است. در ژئوممبرانهای از نوع پلی اتیلن سنگین زنجیرهای پلیمر به شکل فشرده‌ای در شبکه بلوری قرار گرفته‌اند و مانع از نفوذ مواد شیمیایی به داخل پلیمر می‌شوند. ورق های از جنس پلی اتیلن (PE) مقاومت شیمیائی خوبی در مقابل مواد اسیدی و قلیایی دارد.

این نوع از ژئوممبرانها مقاومت شیمیایی عالی و استحکام بالا در برابر گستره وسیعی از مواد شیمیایی (هیدروکربن‌ها و حلال‌ها) دارد.
این نوع ژئوممبران ها به دلیل مقاومت شیمیایی بالا و امکان جوش حرارتی به جای استفاده از چسب‌های سیمانی و حلال ها، مقاومت در برابر UV، قیمت پایین، خواص مکانیکی متنوع محبوبیت زیادی پیدا کردند و نسبت به رقبای خود بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

حفاری و آزمایش ژئوممبران های HDPE که به مدت 20 سال در محل دفن زباله ها قرار گرفتند نشان می دهد که آن ها از نظر شیمیایی دوام بسیار بالایی دارند. مطالعات انجام شده بر روی این محصولات نشان داد که بعد از گذشت 20 سال قرار گرفتن در این شرایط شیمیایی خاص، هیچ گونه کاهشی در خواص مقاومتی (پاره شدگی، سوراخ شدگی و کشش) مشاهده نشد.

حداقل الزامات برای خواص مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی کیفیت یک محصول ژئوممبران در استاندارد GM-13 آمده است که مربوط به شرایط و فرکانس آزمون و ضمانت‌های پیشنهادی برای ورق‌های ژئوممبران صاف و گیره دار است که از کیفیت خوب و عملکرد ژئوممبران HDPE در کاربردهای عمومی اطمینان حاصل شود. لازم به ذکر است که انتخاب رزین مناسب، شرایط عملیاتی مناسب و فرمولاسیون برای تولید ژئوممبران مطابق با الزامات ضروری است.

ژئوممبران سنگین hdpe برای ساخت استخرهای ذخیره آب به کار می رود و نسبت به عایق های ژئوممبران دیگر انعطاف پذیری بالایی دارد. این ورقه های سبک برای ایزوالسیون فونداسیون، ایزوالسیون بام سبز، ایزوالسیون تونل به کار می رود و از انعطاف نسبتا خوبی برخودار هستند.

عایق ژئو ممبران

میزان انعطاف پذیری ژئوممبران pvc مابین نوع سبک و سنگین است. به همین دلیل علاوه بر کاربردهای انواع سبک و سنگین بیشترین کاربرد آن در معدن میباشد. عایق های ژئوممبران vldpe جدیدترین نوع این ورق ها است که از ترکیب وینیل و ژئوممبران سنگین ساخته شده است و به تازگی به بازار عرضه شده است.

این عایقها همچنین در دو نوع مختلف صاف و مضرس و در رنگهای متفاوت و در ضخامت های 5.0 الی 2 میلیمتر تولید می شود. ورق ژئوممبران hdpe شامل 97 %پلی اتیلن، 5.2 % کربن سیاه و 5.0 % آنتی اکسیدان هست.

ژئوممبران های پلی اتیلن سبک (LLDPE)

ورق های پلی اتیلن از نوع سبک LLDPE برای رفع ضعف ورق های HDPE در انعطاف پذیری به بازار عرضه شدند؛ از انجا که ورق‌های ژئوممبران HDPE انعطاف پذیری پایین داشتند، برای کاربردهایی که به انعطاف پذیری بالاتر نیاز بود، این ورق‌های ژئوممبران تولید شدند.

ژئوممبران های VLDPE و LLDPE برای کاربردهایی همچون روکش محل‌های دفن زباله و سایر تاسیساتی که نیاز به مقاومت سوراخ شدگی بالا دارند و در جاهایی که احتمال فرونشست زمین وجود دارد، مخازن آب، دریاچه‌های مصنوعی و کانالها و استخرهای مربوط به فرایند فاضلاب مناسب می باشد.

ژئوممبران LLDPE از رزین های پلی اتیلن بکر تولید می شود که انعطاف پذیری بسیار خوبی دارد و مقاومت فوق العاده ای در برابر دمای پایین و قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش دارد. با کیفیت و مقرون به صرفه و برای عمر طولانی در نظر گرفته شده و دارای درجه بالایی از مقاومت و دوام است.

ژئوممبران-lldpe
ژئوممبران‌های LLDPE با انواع پلیمرهای پلی‌اتیلن تولید می‌شوند که دامنه چگالی وسیعی را در برمی‌گیرند.

به عنوان مثال گرید با دانسیته بالا خواص مکانیکی مناسب ایجاد می‌کند که نزدیک به خواص HDPE و MDPE است و گریدهای با چگالی پایین خاصیت نرمی و انعطاف‌پذیری به آن می‌دهند که نزدیک به VLDPE است. استاندارد GRI GM-17 الزامات مربوط به ژئوممبران LLDPE را مشخص می‌کند.

ژئوممبران های پلی ونیل کلراید (PVC)

به طور کلی پلی ونیل کلراید یک پلیمر انعطاف ناپذیر و شکننده می باشد. اما اضافه کردن برخی از افزودنی ها سبب شده است تا محصولات تولید شده از PVC بسیار منعطف باشند.

عوامل نرم کننده (پلاستی سایزر) خاصیت نرم و منعطف شدن رت در ژئوممبران های PVC ایجاد کرده است و امکان رول شدن، بافته شدن را به ان می‌دهد تا بتواند به عنوان ژئوممبران استفاده شود. معمولاً تا 40% پلاستی سایزر برای منعطف کردن PVC برای ساخت ژئوممبران استفاده می‌شود.

ازجمله مزایای این نوع ورق نرمی و ازدیاد طول مناسب و ترمیم پذیری آسان و سریع آن است. از معایب این عایق می توان به واکنش آنها با مایعات و اسیدها و مواد شیمیایی اشاره نمود که این واکنشها به دلیل تجزیه شدن آنها بوده و طول عمر آنها را به شدت نسبت به ورق های پلی اتیلن کاهش می دهد. انعطاف پذیری بسیار زیاد ژئوممبران PVC به خاطر وجود مواد روان کننده در ترکیب شیمیائی آن است. در صورتی که فرمولاسیون صحیحی در تولید PVC رعایت نشود، روان کننده های فوق الذکر دوام زیادی را در شرایط محیطی نخواهد داشت.

کاربردهای عایق ژئوممبران

ژئوممبران ها عملکرد های تفکیکی، زهکشی، تقویت و محافظت و غیره را دارد.

عملکرد تفکیکی ژئوممبرانها: مصالح ساختمانی جداگانه (خاک و شن و ماسه، بتن و غیره) با خصوصیات فیزیکی مختلف مانند اندازه ذرات، توزیع، قوام و چگالی و غیره

عملکرد زه کشی: ژئوممبران می تواند یک کانال زهکشی در داخل خاک ایجاد کند و مایع یا گاز اضافی را از ساختار خاک پاک کند.

عملکرد تقویتی: از بوش HDPE می توان برای افزایش مقاومت در برابر کشش و مقاومت در برابر توانایی تغییر شکل خاک استفاده کرد ، در ضمن برای بهبود پایداری ساختار ساختمان و کیفیت خاک.

عملکرد حفاظتی: ژئوممبران می تواند به طور موثر تنش را پخش، انتقال یا تجزیه کند تا از تخریب خاک توسط نیروهای خارجی، هنگام آب پاشی خاک جلوگیری کند.

کاربردهای ورق ژئوممبران

ژئوممبران تولید شده توسط شرکت ناب زیست به طور معمول از مواد اولیه پلی اتیلن با درجه بالا ساخته می شود و به آن ماده کربن بلک، آنتی اکسیدان، ماده مقاومت در برابر اشعه ماورا UV بنفش اضافه می شود. ژئوممبران عملکرد تفکیک، زهکشی، تقویت و محافظت و غیره را دارد. بنابراین ژئوممبران و محصولات مربوطه کاربردهای زیادی از جمله جاده ها، فرودگاهها، راه آهن، خاکریزها، سازه های نگهدارنده، مخازن، کانال ها، سدها، مهندسی ساحل و … دارند.

شاید علاقمند باشید در مورد عبارت زهکشی بیشتر بدانید در این صورت صفحه لوله زهکشی را مطالعه کنید.

اگرچه دسته بندی این موارد انواع مختلفی دارد، ولی می توان مناطق فعلی کاربرد ژئوممبران را در سه دسته مشاهده کرد: مربوط به حمل و نقل، مربوط به محیط زیست و مربوط به ژئوتکنیک. هر دسته دارای تعدادی برنامه خاص است.

(1) مرتبط به حمل و نقل

 • قطار راه آهن در زیر سطح آب
 • پوشش ضد رطوبت تونل ها
 • پوشش های عایق رطوبت
 • جلوگیری از انبساط یا انقباض خاک
 • جلوگیری از سرما زدگی
 • جلوگیری از تشکیل گودال karst
 • حفظ محتوای آب را برای خاکهای ناپایدار
 • حفظ محتوای آب را برای خاکهای گسترده
 • سیستم های مهار ثانویه
 • سیستم های ضد آب

(2) مربوط به محیط زیست

 • محفظه مایع برای: آستر و روکش مخزن، آسترهای مخزن ذخیره سازی زیرزمینی
 • محفظه جامد برای: آسترها و روکش های محل دفن زباله، لنت های شستشوی انبوه، آسترهای استخر
 • مهار بخار برای: موانع رطوبت، موانع هیدروکربن، موانع متان

(3) مربوط به ژئوتکنیک

 • آستر مخصوص سدهای خاکی / سنگی
 • آستر سدهای بتونی
 • آستر سدهای بنایی
 • سدهای قابل حمل
 • سدهای بادی
 • افزایش ظرفیت سرریز
 • آستر برای کنترل تراوشات
 • آستر کانال ها
 • سیستم های انحراف آب

ژئوممبران به دلیل کیفیت مناسب و اقتصادی و مقرون صرفه بودن استفاده از آن روز به روز در حال افزایش هست. در عایق بندی انواع استخرهای بزرگ خاکی و سیمانی، مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی و سدسازی از این ورق استفاده می شود. همچنین این عایقها نفوذ ناپذیر در ایزوالسیون جایگزین روش های قدیمی مانند سنگ و سیمان و بتن می باشد.

کاربرد ورق ژئو ممبران

شرح بعضی از کاربردهای عایق ژئوممبران بصورت ذیل می باشد:

 1. در صنعت کشاورزی و دامپروری معمولا از ورق ژئوممبران hdpe استفاده می شود. این ورقه ها در عایق بندی استخرهای خاکی جهت ذخیره کردن آب برای مصارف کشاورزی و دام و طیور بسیار زیاد کاربرد دارد.
 2. ورق ژئوممبران به ترکیبات شیمیایی که در ساخت آن بکار رفته ماده ای خنثی هست که با هیچ ماده ای ترکیب نمی شود و هیچ ماده ای به آن نمی چسبد. به همین جهت از آن برای عایق بندی استخرهای پرورش ماهی و میگو و سایر آبزیان هست که هیچ خزه ای به آن نمی چسبد.
 3. در ساخت حوضچه های ذخیره اسید و هیپ لیچ می توان از این عایقها که به دلیل وجود آنتی اکسیدان در آن که موجب می شود با اسید واکنش ندهد، استفاده کرد.
 4. در ایزوالسیون فونداسیون، نوع سنگین این اوراق به دلیل اینکه از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هست و راحت نصب می شود جایگزین بتن می باشد.
 5. در ایزوالسیون بام ها، ورق ژئوممبران سنگین و pvc ، vlpde به دلیل سبکی و مقرون به صرفه بودن در هزینه ها جایگزین ایزوگام می باشد.
 6. ایزوالسیون معدن و تونل که باز به دلیل سبکی و انعطاف پذیر بودن این محصول بهترین گزینه برای استفاده میباشد.
 7. ایزوله سازی سازه های زیرزمینی در برابر نفوذ آبهای سطحی و زیرزمینی مانند ایزوله دیوارهای متروهای شهری.
 8. برای حفظ محیط زیست، نگهداری مواد آلاینده برای جلوگیری از آلودگی آب های زیرزمینی و همچنین جلوگیری از ورود آب های ناشی از باران به سایت دفن زباله، حبس گازهای حاصل از تجزیه زباله ها برای تولید انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای.
 9. موارد دیگری از قبیل عایق بندی تالاب ها وحوضچه ها، دریاچه های مصنوعی، کانال انتقال آب، فاضلاب و زه آب، مخازن آب روستایی، مخازن آب شرب، آب انبار مرغداری و غیره که استفاده از عایق ژئوممبران باعث افزایش راندمان می شود.

قیمت ژئوممبران

قیمت ورق ژئوممبران بر اساس متر مربع قیمت گذاری می شود. قیمت هر متر مربع این ورقها با ضخامت 1 میلی متر با توجه به حجم مورد نیاز که به کاخانه سفارش داده می شود تعیین می شود.

چون ورقهایی با این ضخامت معمولا کاربرد زیادی ندارند پر مصرف ترین و پرکاربردترین نوع این عایق با ضخامت 1.5 میلیمتر ژئو میلیمتر است که باز هم بسته به نوع موادی که در ساخت ورق استفاده شده و کیفیت و دوامی که تولید می شود قیمت های متفاوتی دارد. با ارجاع به عرضه کننده می توانید اطلاعات کامل را در رابطه با قیمت آن کسب نمائید.

قیمت عایق ژئو ممبران

به این نکته توجه داشته باشید یکی از دلایل اصلی ثابت نبودن قیمت ژئوممبران، نوسانات قیمت مواد پلی اتیلنی میباشد که در ساخت آن به کار برده میشود. قیمت این ورقه ها با ضخامت 2 میلی متر که کاربردهای تخصصی دارند و معمولا در استخرهای با عمق بیش از 15 متر استفاده می شوند، سفارشی می باشد و بروز قیمت دهی می شود.

مزایای استفاده از عایقهای ژئوممبران

ژئوممبران ها دارای مزایای بسیار بالایی دارند از جمله انها به موارد زیر اشاره می کنیم:

 1. بسیار مقاوم در برابر خوردگی و سایش
 2. در برابر ضربه، فشار آب، پارگی، لنگرگاه، ترک خوردگی و… بسیار مستحکم و مقاوم عمل میکند.
 3. عایق ژئوممبران نسبت به سایر روش ها بسیار سریع نصب و راه اندازی میشوند.
 4. استفاده از این عایق هزینه ها را نسبت به سایر روش ها بسیار پایین می آورد.
 5. این ورق ها توسط جوندگان موذی به هیچ عنوان آسیب نمی بیند.
 6. نصب سریع و آسان ژئوممبران ها که موجب صرفه جویی در زمان اجرای پروژه می گردد.
 7. به مقرون به صرفه بودن در هزینه ها در مقایسه با بتن و سنگ و سیمان می شود، که بصورت تقریبی هزینه ها یک چهارم کاهش می یابد.
 8. عمر طولانی که به بیش از 50 سال میرسد.
 9. مقاومت در برابر حرارت، یخ زدگی و سایر عوامل محیطی و بیولوژیکی.
 10. مقاومت در برابر فشار آب.
 11. خنثی بودن عایق ژئوممبران در برابر آلودگی ها و مواد افزودنی.
 12. عدم چسبیدن خزه و جلبک و باکتری به دیواره و کف استخر.
 13. مقاوم در برابر سوراخ شدگی ناشی از حمله جوندگان.
 14. نفوذ ناپذیری بسیار بالای با عایق بندی تقریبی 100 درصد.
 15. مقاوم در برابر زلزله بخاطر خاصیت ارتجاعی ورق ژئوممبران.

  مزایای ژئو ممبران

روش نصب ژئوممبران HDPE

در ادامه شما را بصورت مختصر با مراحل نصب ورقهای ژئوممبران آشنا خواهیم نمود. با ما همراه باشید…

آماده سازی سطح ژئوتکستایل و ژئوممبران HDPE

پیمانکار اصلی برای نصب ژئوتکستایل و ژئوممبران مسئول آماده سازی سطح و نگهداری سطح در شرایط مناسب می باشد.
ناحیه پایه برای ژئوممبران باید صاف و عاری از برجستگی هایی باشد که ممکن است به آستر آسیب برساند. تمام کنده ها و ریشه ها باید برداشته شوند. سنگ‌ها، کلوخه‌های سخت، شن‌های درشت و سایر مواد از این قبیل باید برداشته شوند یا باید به‌گونه‌ای اصلاح شوند که سطح صافی ایجاد کنند یا با بالشتکی از خاک ریز پوشانده شوند. بستر باید متراکم شود تا با مشخصات طراحی مطابقت داشته باشد و دارای یک پایه ثابت برای پشتیبانی از تجهیزات و وزن لازم وسیله نقلیه باشد و عاری از آب راکد باشد.
سطحی که قرار است عایق شود باید صاف و عاری از مواد زائد، میخ، ریشه، اشیا زاویه‌دار یا تیز از هر نوع یا هر جسمی باشد که ممکن است به ژئوممبران آسیب برساند. سطح باید یک بستر فشرده و تسلیم ناپذیر برای ژئوتکستایل و ژئوممبران فراهم کند.

نصب ورقهای ژئوممبران

کنترل آب زیرزمینی

آب زیرزمینی باید کنترل شود و به حداقل 1 متر زیر غشای ژئوتکستایل و ژئوممبران کاهش یابد

مد نظر قرار دادن شرایط آب و هوایی

شرایط غیر قابل قبول برای نصب ژئوممبران شامل بارش یا وجود هر گونه آب راکد، بادهای شدید یا دمای شدید است. دمای هوای نصب ایده آل باید بین 40 درجه فارنهایت و 90 درجه فارنهایت باشد. در دماهای بسیار گرم یا سرد توصیه می شود که درزهای آزمایشی مکرر ساخته و ارزیابی شوند تا اطمینان حاصل شود که جوشکارها به درستی برای شرایط تنظیم شده اند.

تهیه ژئوتکستایل

پس از آماده سازی و پذیرش بستر، ژئوتکستایل باید در منطقه مورد نیاز که می خواهید لاینر HDPE را نصب کنید، گذاشته شود. همپوشانی ژئوتکستایل نباید کمتر از 100 تا 150 میلی متر باشد.

آماده سازی برای ژئوممبران HDPE

 • روش و تجهیزات مورد استفاده برای استقرار پانل ها نباید به ژئوممبران آسیب برساند.
 • افرادی که روی ژئوممبران راه می‌روند نباید کفشی بپوشند که به ژئوممبران آسیب برساند.
 • کیسه های شن باید بر روی ژئوممبران قرار داده شود تا از آسیب باد در حین و پس از نصب جلوگیری شود.
 • جوشکاری نباید در هنگام باران، مه، باد شدید شروع یا ادامه یابد.
 • سطح ژئوممبرین مورد جوش باید تمیز و خشک باشد.
 • اگر دمای خارج از محل بسیار بالا یا بیش از 50 درجه سانتیگراد باشد، باید کار را متوقف کنیم.

روش جوشکاری

شامل جوشکاری با تجهیزات جوش گوه ای و یا تجهیزات جوش اکستروژن می باشد. پانل های ژئوممبران را به اندازه 100 تا 150 میلی متر قبل از جوشکاری روی هم قرار دهید. قبل از درز، محل درز را با یک پارچه خشک تمیز کنید تا گرد و غبار، کثیفی از بین برود تا مطمئن شوید که محل تمیز و عاری از رطوبت، گرد و غبار یا هر نوع زباله است. پانل ها را طوری تنظیم کنید که درز با کمترین تعداد ممکن چین و چروک و در یک راستا باشد.

خرید ژئوممبران

با توجه به نوسانات زیاد قیمت ها در اصناف مختلف، این محصول نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد. همچنین با توجه به جنس های مختلف و ابعاد این عایق ها ارائه لیست قیمت ثابت امکان پذیر نمیباشد.

برای خرید ژئوممبران می توانید هم اکنون با کارشناسان فنی ما در خصوص پروژه خود صحبت نمایید. تا شما را برای یک خرید مطمئن و راحت راهنمایی کنند.

محصول مرتبط : لوله پلی اتیلنی

رای کاربران
[امتیاز کلی: 11 میانگین: 4.2]
12 دیگاه
 1. ممنون از اطلاعت مفید و کاملی که گذاشتید‌ .
  برای استخر‌ به ابعاد ۵۰‌ در ۴۰ به ارتفاع ۵‌متر ، چه نوع ورقی استفاده کنم و قیمت‌ میگید ؟

  • خواهش میکنم‌حدودا ۳۰۰۰ متر‌ورق نیاز دارید .
   لطفا با کارشناسان‌ما تماس بگیرید در‌مورد نوع ورق و قیمت مشاوره بگیرید .

   • سلام. میشه لطفا راهنمایی کنید برای محاسبه متراژ ژئوممبران، اورلپ ورق ها رو چند سانتیمتر درنظر بگیرم؟

    • اورلپ در پروژه های مختلف متفاوت هست .
     معمولا برای استخرهای خاکی حداقل ۱۰ سانتی متر تا ۱۵ سانتی متر اورلپ در نظر‌گرفته میشود. لطفا برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 2. تو کامنتا سوال شده استخر به ابعاد 50-40-5 چند متر ورق لازمه!
  شما گفتید 3000 متر،درحالی که ابعادش میشه 10000 متر. میشه توضیح بدید چجوری محاسبه میشه؟

  • سلام دو ست عزیز . اشتباه شده ههمون 10 هزار متر مربع نیاز هستش . اشتباه اتفاق افتاده در محاسبات ورق ژئوممبران مورد نیاز .

   • متاسفانه اشتباه می گید. همون 3000 متر صحیح است. شما حجم رو حساب کردید
    ببینید 50 در 40 میشه دوهزار متر. یعنی کف استخر. حالا باید دیواره هارو حساب کنید اگر فرض کنیم دیواره ها عمودی هستند. دو تا 50 در 5 داریم و دو تا 40 در 5 که میشه 900 متر مربع که جمعا حدو سه هزار متر مربع میشه

 3. سلام
  برای پوشش دهی مخازن بتنی حاوی اسید سولفوریک رقیق و همچنین کلریفایر یا ته نشین سازها که رسوبات اسیدی دارند چه پسشنهادی دارید
  در خصوص کلریفایر چون رسوب و مواد جامد متحرک وجود دارد باید استحکام مکانیکی بالا باشد
  ممنون

  • مهندس این مدل از مخازن را باید با رزین فایبرگلاس پوشش بدید. به این روش هند لی اوت می گویند.

 4. درود و خدا قوت, من یک استخر بتنی ذخیره آب کشاورزی به ابعاد 14*6*3.5 رنگ شده دارم که متاسفانه نشتی آب داره, لطفا در مورد بهتربن نوع ورق مورد استفاده راهنمایی فرمایید و آیا این ورق ها قابلیت چسبیدن به دیواره استخر را دارد؟ چون سنگ درپوش دیواره ها انجام شده است.

  • سلام و احترام
   اگر خاک غلتک خورده و سنگ و کلوخ ( شئ تیز ) روی خاک وجود ندارد ، میتوانید فقط از ژئوممبران استفاده کنید. در غیر این صورت بسته به میزان سنگ و کلوخ از ژئوتکستایل در گرماژ مختلف میبایست استفاده نمائید.