Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

رزین سختی گیر

رزین سختی گیر

رزین سختی گیر به عنوان محیطی برای مبادله یونی عمل می کند. به همین دلیل به آنها رزین تبادل یونی نیز گفته میشود. این رزین در شکل های بسیار کوچکی که معمولا اندازه  شعاع آنها 0.25 – 0.5 میلی متر می باشد . رنگ این رزین ها زرد یا سفید است و نحوه ی قرار گیری این دانه ها در کنار هم به صورت متخلخل می باشد به طوری که سطوح بالایی رزین به صورت تو در تو قرار دارند.

جنس رزین های تجاری از پلی استارین سولفونات می باشد. عملکرد این یون ها به گونه ای است که آزاد شدن یونی همراه با به دام انداختن یون دیگری همراه است.

رزین سختی گیر

رزین سختی گیر چیست

 رزین های تبادل یونی کاربردهای مختلفی دارند. از مهمترین آنها می شود به استفاده از این رزین ها در دستگاه های تصفیه آب اشاره کرد.

با استفاده از تبادل یونی کلسیم و منیزیم موجود در آب را گرفته و با یون سدیم جایگزین می کند. رایج ترین رزین سختی گیر که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد آنیونی و کاتیونی می باشد که در یون های آنیونی، یون ها با بار منفی را جذب می کنند و در یون های کاتیونی، یون ها با بار مثبت را جذب می کنند.

رزین تبادل یونی

تعریف سختی آب و کاربرد رزین برای سختی گیری

آب های مصرفی به طور معمول دارای ناخالصی، املاح معدنی و نمک هستند. بیشترین ناخالصی موجود در آب های مصرفی یون های کلسیم و منیزیم می باشند. افزایش ناخالصی ها و املاح در داخل آب برای آشامیدن و مصرف های صنعتی و بهداشتی مناسب نیست و کارایی و بازدهی تجهیزات صنعتی را کاهش می دهد. سختی آب همچنین باعث افزایش مصرف انرژی می شود.

سختی آب به دو نوع سختی موقت آب و سختی دائم آب تقسیم می شود. سختی موقت آب معمولا بر اثر حرارت و گرما ایجاد می شود (مانند جرم داخلی سماورها) و به راحتی نیز از بین می رود.
سختی دائم آب متشکل از سولفات ها و نیترات های چند ظرفیتی است و با حرارت از بین می رود. واحد سختی آب ppm و یا میلی گرم بر لیتر است.

برای از بین بردن سختی آب با روش تبادل یونی از رزین سختی گیر استفاده می شود که به آن زئولیت سدیمی نیز گفته می شود. این رزین ها کروی شکل و پلاستیکی هستند و تشکیل شده از پلیمرهای آلی می باشند. این محصول کلسیم، منیزیم و املاح معدنی موجود را از طریق تبادل یونی از بین می برد و سختی آب را کاهش می دهد. یون های کلسیم و منیزیم با یون های سدیم و پتاسیم جایگزین می شوند و آب از این طریق سختی گیری می شود.

در واقع اصلی ترین کاربرد رزین نبادل یونی در تصفیه آب و عملیات های جدا سازی املاح و رسوب زدایی می باشد.

عملکرد رزین سختی گیر

رزین در داخل مخزن سختی گیر قرار می گیرند به صورتی که یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب را گرفته و با یون های سدیم در آب جایگزین کرده و سبب نرمی آب می شوند. رزین بعد از چندین ساعت استفاده با توجه به دبی عبوری نیاز به احیا پیدا می کند که برای احیای رزین نیاز به محلول آب و نمک می باشد که رزین به حالت اولیه خود در بیاید. برای عملکرد بهتر رزین در داخل سختی گیر بهتر است که رزین هر دوسال یکبار تعویض شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

عملکرد رزین سختی گیر

فرایند تبادل یونی اغلب برای جداسازی و تمیزکردن فلزاتی مانند : اورانیوم از پلوتونیوم و دیگر آکتینید ها از جمله توریم استفاده می شود. مبادله یونی برای سال ها تنها راهکار برای جدا کردن  زمین های کمیاب بود ولی این پروسه در سال 1940 توسط اسپیدینگ توسعه یافت.

کاربردهای رزین سختی‌گیر

رزین سختی گیر کاربردهای زیادی دارد و دارای مصرف خانگی و صنعتی است. از رزین در موارد زیر و برای از بین بردن سختی آب و جلوگیری از تشکیل رسوب استفاده می شود.

 • دیگ های بخار
 • مبدل های حرارتی
 • برج خنک کننده
 • سیستم های سرمایشی
 • تجهیزات گرمایشی
 • حذف سختی آب های شور، آب چاه ها و آب های سطحی
 • صنعت رنگرزی
 • موتورخانه ها
 • خشک شویی ها
 • تصفیه آب و فاضلاب

کاربرد رزین سختی گیر

تشابه رزین کاتیونی و آنیونی

رزین سختیگیر کاتیونی و آنیونی هر دو دانه های پلاستیکی کوچک ، متخلخل و پلاستیکی میباشند. اندازه این رزین ها تقریباً با قطر 5/5 میلی متراست ، که متغیر می باشد. هر مهره رزین همچنین باید دارای یک عدد خنثی کننده باشد که بتواند در داخل و خارج از مهره حرکت نماید ، که با یونی از بار مشابه در طی عملیات تبادل یونی تعویض می شود (وقتی محلول آبی از روی مهره ها گذر می کند و تبادل یونی اتفاق می افتد ، از بین رفتن آلودگی نامطلوب می شود).

تفاوت رزین کاتیونی و آنیونی

تفاوت اصلی بین رزین کاتیون و آنیون در این می باشد که یکی بار مثبت (کاتیونی) و دیگری بار منفی (آنیونی) می باشد.این موجب می شود آنها در حذف کردن انواع مختلف آلاینده ها مفید باشند (که بسته به اندازه و ترکیب شیمیایی آنها نیز متفاوت خواهد بود).

دانه های رزین سختی گیر کاتیونی و آنیونی بسته به نیاز تسهیلات و در صورت از بین بردن کامل یون های با بار مثبت و منفی ، می توانند در کنار هم (پیکربندی بستر مخلوط) یا در عروق جداگانه (پیکربندی بستر دوقلو) مورد استفاده قرار گیرند. اما در حالت کلی رزین سختی گیر آنیونی و کاتیونی دو دسته اصلی رزین های استفاده شونده در روش تبادل یونی می باشند.

انواع رزین سختی گیر

انواع رزین سختی گیر

 • آنیون قوی
 • آنیون ضعیف
 • کاتیون قوی
 • کاتیون ضعیف

رزین آنیونی قوی

رزین سختی گیر آنیونی قوی (SBA) به صورت معمول برای ضد آب زدایی ، دالکالیزاسیون و ضد آب بودن و همچنین برای از بین بردن کل کربن آلی (TOC) یا سایر ارگانیک ها بسته به نوع رزین مورد مصرف قرار می گیرند. آنها در انواع مختلفی موجود هستند ، که هر یک مجموعه ای از مزایا و محدودیت های منحصر به فرد را ارائه می دهند ، ولی به صورت کلی ، رزین های SBA به اندازه کافی قوی هستند که اسیدهای قوی و ضعیف را حذف کنند (از جمله اسیدهای کربنیک و سیلیسیک).

رزین آنیونی ضعیف

رزین سختی گیر آنیونی ضعیف (WBA) اغلب با واحدهای SBA برای استفاده های ضد زدایی زوج می شوند چون تنها آنیونهای مرتبط با اسیدهای قوی تر (مثل کلرید و سولفات) را از بین می برند و اسیدهای ضعیف را حذف نمی کنند (مثل دی اکسید کربن و سیلیس). این می تواند برای تسهیلاتی که مایل به از بین بردن اسیدهای قوی تر هستند در حالی که ضعیف تر را حذف می کنند ، سودمند باشد ، اما معمولاً WBA و SBA معمولاً به صورت مشترک برای تکمیل یک عملیات تخریب زدایی کامل تر مورد مصرف قرار می گیرند.

رزین کاتیونی قوی

رزین سختی گیر کاتیونی قوی (SAC) از جمله رزین های بسیار مورد مصرف هستند ، مخصوصا برای استفاده های نرم کننده ، چون در از بین بردن کامل یون های سختی مثل منیزیم (Mg +) یا کلسیم (Ca2 +) موثر می باشند.انواع خاصی از رزین های SAC همچنین برای برنامه هایی که خواستار از بین بردن باریم و رادیوم از آب آشامیدنی یا جریان های دیگر هستند ، توسعه داده شده است. رزین های SAC به وسیله اکسیدان ها آسیب می بینند و به وسیله آهن یا منگنز ساخته می شوند ، بنابراین باید مراقب باشید تا در معرض رزین در برابر این مواد قرار نگیرد.

رزین کاتیونی ضعیف

رزین سختی گیر کاتیونی ضعیف (WAC) کاتیونهای مرتبط با قلیایی (سختی موقتی) را از بین می برند و برای کاربرد های ضد زدایی و دیالیزاسیون استفاده می شوند.علاوه بر این ، رزین های WAC تمایل به مقاومت در برابر اکسیداسیون نسبتاً بالا و دوام مکانیکی دارند و آنها را برای انتخاب جریانی که دارای اکسیدان هایی مثل پراکسید هیدروژن و کلر هستند ، انتخاب مناسبی می کنند.

عمر مفید رزین سختی گیر

رزین سختی گیر به طور متوسط دارای عمر مفید 10 سال است. البته اگر آن را فقط یک بار در روز احیا کنید و مراقب باشید دچار آلودگی نشود، عمر آن تا 15 سال نیز افزایش می یابد. به طور معمول عمر مفید این محصول به شرح زیر می باشد:

 • رزین کاتیونی: بین 8 تا 10 سال
 • رزین آنیونی: 4 تا 5 سال

مزایای رزین تبادل یونی

رزین سختی گیر دارای مزایای زیادی است و به طور وسیع از آن استفاده می شود. در زیر چند مورد از مزیت های آن را شرح داده ایم:

 • دارای یون های ناپایدار است.
 • یون های ناپایدار عملیات تبادل یونی و کاهش سختی آب را انجام می دهند.
 • دارای مقاومت بسیار بالایی است.
 • خاصیت برگشت پذیری و قابلیت احیا دارد. به همین دلیل تا هزاران بار می توان از آن برای تصفیه استفاده کرد.
 • به دلیل احیا پذیر بودن، یکبار مصرف نیست و کاملا به صرفه و اقتصادی است.
 • در آب حل نمی شود.

نحوه احیا رزین سختی گیر

ظرفیت رزین سختی گیر نامحدود است و قبل از پر شدن ظرفیت آن باید عملیات احیا صورت بگیرد. این کار به 2 روش شستشوی معکوس و استفاده از محلول کلرید سدیم انجام می شود.

 • در روش شستشوی معکوس آب از کف رزین به سمت بالا جریان پیدا می کند و از این طریق رسوبات دانه های رزین را از بین می برد.
 • در روش استفاده از کلرید سدیم یا همان نمک نیز رزین با نمک احیا می شود و دوباره خاصیت سختی گیری آن باز می گردد.

در مقوله احیا، غلظت نمک بسیار مورد اهمیت است. بهتر است برای این کار از نمک دارای 10 درصد غلظت استفاده شود زیرا کمتر یا بیشتر از این غلظت چندان اثری ندارد و مفید نخواهد بود.

با احیای رزین می توان به راحتی بهره وری آن و کیفیت آب را بالا برد و در بسیاری از هزینه های جانبی صرفه جویی کرد.

این نکته توجه داشته باشید که قبل از هر کاری باید روی دستگاه سختی گیر خود فیلتر نصب کنید تا مواد معلق موجود در آب جدا شوند. با این کار هم عمر دستگاه و هم عمر رزین ها افزایش پیدا می کند.

زمان تعویض رزین‌های سختی گیر

رزین سختی گیر بعد از مدتی استفاده نیاز به تعویض و نو شدن دارد. در زیر چند مورد را بیان کرده ایم که در صورت مواجه شدن با آنها باید اقدام به تعویض رزین نمایید.

 • رزین سختی گیر در مجاورت آب شهری است و آب شهری دارای کلر می باشد، به همین دلیل بعد از مدتی دچار شکستگی و پوسته پوسته شدن می شود. در این صورت فشار آب به طور قابل توجهی کم می شود و نیاز است تا رزین تعویض شود.
 • اگر مخزن شما در محیطی بیرونی نصب شده باشد، ممکن است بعد از مدتی جلبک ها درون مخزن رشد کنند. رشد این جلبک ها باعث می شود رزین آلوده شود و نیاز به تعویض پیدا کند.
 • اگر از آب چاه برای سختی گیر خود استفاده کنید و فیلتر مناسب نداشته باشید، شن و ماسه به داخل مخزن وارد می شوند و بهره وری رزین را کاهش می دهند. در این صورت شما مجبور به تعویض رزین هستید.
 • اگر مدتی خیلی طولانی از مخزن خود استفاده نکنید، رزین ها بلا استفاده می شوند و بوی تندی می گیرند. در این صورت می توانید هم رزین ها را تعویض کنید و هم با محلول کلر آنها را تمیز کنید.

قیمت رزین سختی گیر

امروزه سختی گیرها نقش مهمی در صنعت و مصارف خانگی ایفا می کنند، از این رو رزین ها نیز جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند. رزین های سختی گیر به دلیل اینکه در آب حل نمی شوند، احیا می شوند و قابلیت استفاده دوباره دارند، کلسیم و منیزیم موجود در آب را با سدیم و پتاسیم خود جا به جا و تبادل می کنند و سختی آب را از بین می برند به شدت مورد استفاده و پرطرفدار هستند.

نمونه های زیادی از این محصول در بازار موجود است که اکثر آنها کیفیت مناسبی دارند. برای اینکه بدانید کدام نوع بهتر و باکیفیت تر است و برای اطلاع از قیمت آنها، حتما با مشاوران ما در ارتباط باشید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 2 میانگین: 5]
2 دیگاه
 1. رزین تبادل یونی میخام برای حذف آهن و بوی آبی که از چاهی در رشت خارج میشه. قبلا اصلا بو نمیداد ولی جدیدا آب بود میده. آزمایشگاه آب بردیم آب رو گفت آهنش خیلی زیاده و گفتن نوع خاصی از رزین استفاده میشه نمیدونم آنیونی یا یه چیز دیگه. اگر ممکنه راهنمایی کنید.

  • سلام بله رزین این کار رو می تونه براتون انجام بده . لطفا یا کارشناسان ما در تایم های اداری واسه استعلام قیمت روز رزین مورد تماس بگیرید.