Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

رزین سختی گیر

رزین سختی گیر

رزین سختی گیر به عنوان محیطی برای مبادله یونی عمل می کند. به همین دلیل به آنها رزین تبادل یونی نیز گفته میشود. این رزین در شکل های بسیار کوچکی که معمولا اندازه  شعاع آنها 0.25 – 0.5 میلی متر می باشد . رنگ این رزین ها زرد یا سفید است و نحوه ی قرار گیری این دانه ها در کنار هم به صورت متخلخل می باشد به طوری که سطوح بالایی رزین به صورت تو در تو قرار دارند.

جنس رزین های تجاری از پلی استارین سولفونات می باشد. عملکرد این یون ها به گونه ای است که آزاد شدن یونی همراه با به دام انداختن یون دیگری همراه است.

رزین سختی گیر چیست

 رزین های تبادل یونی کاربردهای مختلفی دارند. از مهمترین آنها می شود به استفاده از این رزین ها در دستگاه های تصفیه آب اشاره کرد.

با استفاده از تبادل یونی کلسیم و منیزیم موجود در آب را گرفته و با یون سدیم جایگزین می کند. رایج ترین رزین سختی گیر که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد آنیونی و کاتیونی می باشد که در یون های آنیونی، یون ها با بار منفی را جذب می کنند و در یون های کاتیونی، یون ها با بار مثبت را جذب می کنند.

رزین تبادل یونی

تعریف سختی آب و کاربرد رزین برای سختی گیری

آب های مصرفی به طور معمول دارای ناخالصی، املاح معدنی و نمک هستند. بیشترین ناخالصی موجود در آب های مصرفی یون های کلسیم و منیزیم می باشند. افزایش ناخالصی ها و املاح در داخل آب برای آشامیدن و مصرف های صنعتی و بهداشتی مناسب نیست و کارایی و بازدهی تجهیزات صنعتی را کاهش می دهد. سختی آب همچنین باعث افزایش مصرف انرژی می شود.

سختی آب به دو نوع سختی موقت آب و سختی دائم آب تقسیم می شود. سختی موقت آب معمولا بر اثر حرارت و گرما ایجاد می شود (مانند جرم داخلی سماورها) و به راحتی نیز از بین می رود.
سختی دائم آب متشکل از سولفات ها و نیترات های چند ظرفیتی است و با حرارت از بین می رود. واحد سختی آب ppm و یا میلی گرم بر لیتر است.

رزین سختی گیر

برای از بین بردن سختی آب با روش تبادل یونی از رزین سختی گیر استفاده می شود که به آن زئولیت سدیمی نیز گفته می شود. این رزین ها کروی شکل و پلاستیکی هستند و تشکیل شده از پلیمرهای آلی می باشند. این محصول کلسیم، منیزیم و املاح معدنی موجود را از طریق تبادل یونی از بین می برد و سختی آب را کاهش می دهد. یون های کلسیم و منیزیم با یون های سدیم و پتاسیم جایگزین می شوند و آب از این طریق سختی گیری می شود.

در واقع اصلی ترین کاربرد رزین نبادل یونی در تصفیه آب و عملیات های جدا سازی املاح و رسوب زدایی می باشد.

عملکرد رزین سختی گیر

رزین در داخل مخزن سختی گیر قرار می گیرند به صورتی که یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب را گرفته و با یون های سدیم در آب جایگزین کرده و سبب نرمی آب می شوند. رزین بعد از چندین ساعت استفاده با توجه به دبی عبوری نیاز به احیا پیدا می کند که برای احیای رزین نیاز به محلول آب و نمک می باشد که رزین به حالت اولیه خود در بیاید. برای عملکرد بهتر رزین در داخل سختی گیر بهتر است که رزین هر دوسال یکبار تعویض شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

عملکرد رزین سختی گیر

فرایند تبادل یونی اغلب برای جداسازی و تمیزکردن فلزاتی مانند : اورانیوم از پلوتونیوم و دیگر آکتینید ها از جمله توریم استفاده می شود. مبادله یونی برای سال ها تنها راهکار برای جدا کردن  زمین های کمیاب بود ولی این پروسه در سال 1940 توسط اسپیدینگ توسعه یافت.

کاربردهای رزین سختی‌گیر

رزین سختی گیر کاربردهای زیادی دارد و دارای مصرف خانگی و صنعتی است. از رزین در موارد زیر و برای از بین بردن سختی آب و جلوگیری از تشکیل رسوب استفاده می شود.

 • دیگ های بخار
 • مبدل های حرارتی
 • برج خنک کننده
 • سیستم های سرمایشی
 • تجهیزات گرمایشی
 • حذف سختی آب های شور، آب چاه ها و آب های سطحی
 • صنعت رنگرزی
 • موتورخانه ها
 • خشک شویی ها
 • تصفیه آب و فاضلاب

کاربرد رزین سختی گیر

تشابه رزین کاتیونی و آنیونی

رزین سختیگیر کاتیونی و آنیونی هر دو دانه های پلاستیکی کوچک ، متخلخل و پلاستیکی میباشند. اندازه این رزین ها تقریباً با قطر 5/5 میلی متراست ، که متغیر می باشد. هر مهره رزین همچنین باید دارای یک عدد خنثی کننده باشد که بتواند در داخل و خارج از مهره حرکت نماید ، که با یونی از بار مشابه در طی عملیات تبادل یونی تعویض می شود (وقتی محلول آبی از روی مهره ها گذر می کند و تبادل یونی اتفاق می افتد ، از بین رفتن آلودگی نامطلوب می شود).

تفاوت رزین کاتیونی و آنیونی

تفاوت اصلی بین رزین کاتیون و آنیون در این می باشد که یکی بار مثبت (کاتیونی) و دیگری بار منفی (آنیونی) می باشد.این موجب می شود آنها در حذف کردن انواع مختلف آلاینده ها مفید باشند (که بسته به اندازه و ترکیب شیمیایی آنها نیز متفاوت خواهد بود).

دانه های رزین سختی گیر کاتیونی و آنیونی بسته به نیاز تسهیلات و در صورت از بین بردن کامل یون های با بار مثبت و منفی ، می توانند در کنار هم (پیکربندی بستر مخلوط) یا در عروق جداگانه (پیکربندی بستر دوقلو) مورد استفاده قرار گیرند. اما در حالت کلی رزین سختی گیر آنیونی و کاتیونی دو دسته اصلی رزین های استفاده شونده در روش تبادل یونی می باشند.

انواع رزین سختی گیر

انواع رزین سختی گیر

 • آنیون قوی
 • آنیون ضعیف
 • کاتیون قوی
 • کاتیون ضعیف

رزین آنیونی قوی

رزین سختی گیر آنیونی قوی (SBA) به صورت معمول برای ضد آب زدایی ، دالکالیزاسیون و ضد آب بودن و همچنین برای از بین بردن کل کربن آلی (TOC) یا سایر ارگانیک ها بسته به نوع رزین مورد مصرف قرار می گیرند. آنها در انواع مختلفی موجود هستند ، که هر یک مجموعه ای از مزایا و محدودیت های منحصر به فرد را ارائه می دهند ، ولی به صورت کلی ، رزین های SBA به اندازه کافی قوی هستند که اسیدهای قوی و ضعیف را حذف کنند (از جمله اسیدهای کربنیک و سیلیسیک).

رزین آنیونی ضعیف

رزین سختی گیر آنیونی ضعیف (WBA) اغلب با واحدهای SBA برای استفاده های ضد زدایی زوج می شوند چون تنها آنیونهای مرتبط با اسیدهای قوی تر (مثل کلرید و سولفات) را از بین می برند و اسیدهای ضعیف را حذف نمی کنند (مثل دی اکسید کربن و سیلیس). این می تواند برای تسهیلاتی که مایل به از بین بردن اسیدهای قوی تر هستند در حالی که ضعیف تر را حذف می کنند ، سودمند باشد ، اما معمولاً WBA و SBA معمولاً به صورت مشترک برای تکمیل یک عملیات تخریب زدایی کامل تر مورد مصرف قرار می گیرند.

رزین کاتیونی قوی

رزین سختی گیر کاتیونی قوی (SAC) از جمله رزین های بسیار مورد مصرف هستند ، مخصوصا برای استفاده های نرم کننده ، چون در از بین بردن کامل یون های سختی مثل منیزیم (Mg +) یا کلسیم (Ca2 +) موثر می باشند.انواع خاصی از رزین های SAC همچنین برای برنامه هایی که خواستار از بین بردن باریم و رادیوم از آب آشامیدنی یا جریان های دیگر هستند ، توسعه داده شده است. رزین های SAC به وسیله اکسیدان ها آسیب می بینند و به وسیله آهن یا منگنز ساخته می شوند ، بنابراین باید مراقب باشید تا در معرض رزین در برابر این مواد قرار نگیرد.

رزین تصفیه آب

رزین کاتیونی ضعیف

رزین سختی گیر کاتیونی ضعیف (WAC) کاتیونهای مرتبط با قلیایی (سختی موقتی) را از بین می برند و برای کاربرد های ضد زدایی و دیالیزاسیون استفاده می شوند.علاوه بر این ، رزین های WAC تمایل به مقاومت در برابر اکسیداسیون نسبتاً بالا و دوام مکانیکی دارند و آنها را برای انتخاب جریانی که دارای اکسیدان هایی مثل پراکسید هیدروژن و کلر هستند ، انتخاب مناسبی می کنند.

انواع رزینهای کاتیونی شرکت ناب زیست 

گروه صنعتی ناب زیست  یک خط کامل از محصولات تبادل یونی کاتیونی را برای نرم شدن آب شامل رزین های مشکی مشبک ، رزین های بسیار متقاطع ، رزین های مشکی درشت ، رزین های دارای پیوند ضعیف کم و رزین های ماکروپروس ارائه می دهد. این شرکت قادر به تولید انواع رزین های تبادل یونی با ظرفیت عملیاتی بالا و بازسازی فوق العاده کارآمد مورد نیاز در واحدهای خانگی  و رزین های پیوند متقاطع برای کاربردهای تجاری و صنعتی بزرگتر  و … می باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم :

1-رزین کاتیونی با سدیم کهربایی و یا رنگ مشکی  که قدرت نرم کنندگی بالا در واحدهای خانگی را دارد.

2-رزین کاتیونی با سدیم کهربایی و مشکی با قدرت نرم کنندگی بالا مورد استفاده در سختی گیرهای تجاری و صنعتی بزرگ

3- رزین کاتیونی دانه درشت درخشان کهربایی رنگ مورد استفاده از سختی گیرهای جریان بالا

4- رزین کاتیونی مشبک مشکی و یا کهربایی مورد استفاده جهت حذف آهن

5- رزین کاتیونی قوی با پیوند متقاطع جهت تحمل بهتر کلر

6-رزین کاتیونی قوی سیاه رنگ با پیوند عرضی جهت تحمل بهتر کلر موجود در آب

7-رزین کاتیونی قوی حاوی سدیم ماکروپور با پیوند متقاطع برای تحمل بالاتر کلر موجود در آب

عمر مفید رزین سختی گیر

رزین سختی گیر به طور متوسط دارای عمر مفید 10 سال است. البته اگر آن را فقط یک بار در روز احیا کنید و مراقب باشید دچار آلودگی نشود، عمر آن تا 15 سال نیز افزایش می یابد. به طور معمول عمر مفید این محصول به شرح زیر می باشد:

 • رزین کاتیونی: بین 8 تا 10 سال
 • رزین آنیونی: 4 تا 5 سال

بهترین رزین های تبادل یونی موجود در بازار ایران :

1-رزین پرولایت

2-رزین آکرولایت

3-رزین هیدرولایت

 انواع رزین سختی گیر موجود در بازارهای خارجی :

1-رزین پرولایت

2-رزین تبادل یونی Tier1

3-رزین کاتیونی نلسن (NELSEN )

4-رزین AFWFilters

5-رزین تبادل یونی  Aquatrol

6-رزین تبادل LiquaGen Ion

مزایای رزین تبادل یونی

رزین سختی گیر دارای مزایای زیادی است و به طور وسیع از آن استفاده می شود. در زیر چند مورد از مزیت های آن را شرح داده ایم:

 • دارای یون های ناپایدار است.
 • یون های ناپایدار عملیات تبادل یونی و کاهش سختی آب را انجام می دهند.
 • دارای مقاومت بسیار بالایی است.
 • خاصیت برگشت پذیری و قابلیت احیا دارد. به همین دلیل تا هزاران بار می توان از آن برای تصفیه استفاده کرد.
 • به دلیل احیا پذیر بودن، یکبار مصرف نیست و کاملا به صرفه و اقتصادی است.
 • در آب حل نمی شود.

نحوه احیا رزین سختی گیر

مراحل تعویض رزین :

بعد از اشباع مکرر رزین و بازسازی آنها و خرابی رزینهای می بایست اقدام به تعویض رزینها نمود که این فرآیند دارای مراحل زیر می باشد.

مرحله 1 – قطع خط لوله آب

خط اصلی آب را در نزدیکی مخزن تحت فشار ( سختی گیر ) قطع کنید.  مخزن را از تانک آب و نمک قطع کنید. شیر فلکه آب تعبیه شده نزدیک مخزن  را باز کنید  و در حالت بکواش قرار دهید تا فشار به داخل فیلتر برگردد .  سرانجام ، ترانسفورماتور را از برق جدا کنید تا به خود و دیگران آسیب نرسانید.

مرحله 2 – شیر سختی گیر آب را باز کنید

شیر بای پس را به داخل فشار دهید .  درب مخزن نمک را بردارید و کنار بگذارید تا در سر راه شما قرار نگیرد.  درپوش بالایی را به جلو بکشید تا دریچه داخلی نمایان شود.  مهار سیم کشی را با دقت از محل قرارگیری جدا کنید . به آرامی و ایمن ترمینال موتور را از پشت برد کنترل الکتریکی جدا کنید.  سپس قسمت بالایی را به سمت بیرون قرار دهید.

مرحله 3 – مخزن رزین را از سختی گیر جدا کنید

گیره های نگهدارنده را از ورودی و خروجی سختی گیر با دقت باز کنید . همچنین سختی گیر آب را از شیر بای پس جدا کنید.  از پنس بینی سوزنی استفاده کنید و گیره تخلیه را بلند کنید تا آداپتور شلنگ تخلیه سوپاپ نمایان شده و آن را باز کنید.  با برداشتن  مهره فرول ، خط آب نمک را از نازل تبلیغاتی مونتاژ جدا کنید.  شیر مخزن رزین را ببندید.  رزین های قدیمی را با دقت و با احتیاط خارج و کف مخزن را تمییز کنید .

مرحله 4 – باز کردن شیر فلکه

لوله های مخزن سختی گیر  و تانک را دوباره وصل کنید. تانک را به آرامی با آب پر کنید. شیر فلکه سختی گیر را دوباره وصل کنید و در حالت بک واش قرار دهید. آب را دوباره وارد کنید و بگذارید بک واش در کل سیستم جریان داشته باشد. تعویض رزین می بایست توسط اهل فن صورت گیرد تا آسیب به سیستم سختی گیر و سیستم آب کاربری شما وارد نشود.

ظرفیت رزین سختی گیر نامحدود است و قبل از پر شدن ظرفیت آن باید عملیات احیا صورت بگیرد. این کار به 2 روش شستشوی معکوس و استفاده از محلول کلرید سدیم انجام می شود.

 • در روش شستشوی معکوس آب از کف رزین به سمت بالا جریان پیدا می کند و از این طریق رسوبات دانه های رزین را از بین می برد.
 • در روش استفاده از کلرید سدیم یا همان نمک نیز رزین با نمک احیا می شود و دوباره خاصیت سختی گیری آن باز می گردد.

در مقوله احیا، غلظت نمک بسیار مورد اهمیت است. بهتر است برای این کار از نمک دارای 10 درصد غلظت استفاده شود زیرا کمتر یا بیشتر از این غلظت چندان اثری ندارد و مفید نخواهد بود.

با احیای رزین می توان به راحتی بهره وری آن و کیفیت آب را بالا برد و در بسیاری از هزینه های جانبی صرفه جویی کرد.

این نکته توجه داشته باشید که قبل از هر کاری باید روی دستگاه سختی گیر خود فیلتر نصب کنید تا مواد معلق موجود در آب جدا شوند. با این کار هم عمر دستگاه و هم عمر رزین ها افزایش پیدا می کند.

دلایل اصلی خرابی و بی اثر شدن مهره های رزین :

عوامل زیادی در خرابی دانه های رزین و کم اثر شدن مهره های رزین نقش دارد که در ذیل به آنها اشاره می کنیم :

اثر چکشی آب (شوک هیدرولیک) :

 این عامل ناشی از قطع ناگهانی جریان آب با فشار بالا ( مشکل رایج در شبکه لوله کشی است  ) می باشد که موجب کوبیده شده مهره های رزین به بدنه مخزن سختی گیر می گردد و منجر به ترک خوردن و/یا شکستن پیوند بین مهره های رزین می شود.  برای به حداقل رساندن خطر شوک هیدرولیکی آب  ، اجتناب از شیرهای برقی با سرعت بالا در طراحی سیستم سختی گیر آب توصیه می شود.

سطح بالای کلر ( حمله کلر ) :

دانه های رزین توسط دینیل بنزن به یکدیگر متصل شده اند و با هجوم کلر به سوی شبکه رزین می تواند دوام و استحکام ماده دیونیل بنزن DVB  تحت تاثیر قرار بگیرد و شبکه رزین ها از هم گسیخته گردند و متورم گردند  و در نتیجه رطوبت بیشتر را در خود حفظ کنند به مرور تورم بیشتر موجب شکستگی بستر رزین گردد و خاصیت آهنربایی خود را از دست بدهند.

فرایند اکسیداسیون به سبب سطوح بالای آهن :

در صورت استفاده از رزین های تبادل یونی استاندارد و وجود مقادیر بالای آهن در آب منبع شما ، فرآیند اکسیداسیون ناشی از تماس آهن با اکسیژن ورودی به مخزن سختی گیر موجب می گردد تا در داخل مخزن سختی گیر  رسوب اکسید آهن تشکیل گردد که توسط محلول آب نمک بازسازی نمی شوند و رزین را اشباع کرده و تمام فضای اطراف رزین را اشغال کرده و مانع از چسبیدن یونهای سخت به دانه های رزین می گردد. گرچه دستگاه سختی گیر شما هنوز قادر به تولید آب نرم می باشد اما این عمل را با کمترین ظرفیت انجام می دهد. برای حذف مقادیر بالای آهن توصیه ما استفاده از رزین مشکی مشبک می باشد.

شوک اسمزی :

در اثر جذب و آزاد کردن مواد معدنی و املاح سخت مهره های رزینی دچار تورم و اتقباض گشته و به مرور زمان مهره های رزین در اثر این شوک ترک خورده و یا می شکنند. میزان انبساط در مرحله بازسازی معکوس ، تابعی از میزان جریان و دمای ورودی است. به این ترتیب ، تنش اسمزی در سیستم های با دمای پایین و سرعت شستشوی زیاد بیشتر است.

ساییدگی رزین :

افت فشار بر روی سطوح رزین و پر شدن بستر رزین از مهره های رزینی ترک خورده و ناکارآمد و متورم موجب می گردد تا بستر رزین به مرور زمان فشرده شده و سفت گردد و با کاهش تبادل یونی در مخزن سختی گیر آب خود مواجه گردید.

کاهش مقدار رزین :

هم شوک هیدرولیکی  و هم شوک اسمزي مي تواند باعث كاهش مقدار رزين شود. تکه های رزین ممکن است در آب شما به پایان برسد یا در حین بازسازی شسته شود. این مساحت سطح موجود را کاهش می دهد و اثر تبادل آهن را کاهش می دهد.

زمان تعویض رزین‌های سختی گیر

رزین سختی گیر بعد از مدتی استفاده نیاز به تعویض و نو شدن دارد. در زیر چند مورد را بیان کرده ایم که در صورت مواجه شدن با آنها باید اقدام به تعویض رزین نمایید.

 • رزین سختی گیر در مجاورت آب شهری است و آب شهری دارای کلر می باشد، به همین دلیل بعد از مدتی دچار شکستگی و پوسته پوسته شدن می شود. در این صورت فشار آب به طور قابل توجهی کم می شود و نیاز است تا رزین تعویض شود.
 • اگر مخزن شما در محیطی بیرونی نصب شده باشد، ممکن است بعد از مدتی جلبک ها درون مخزن رشد کنند. رشد این جلبک ها باعث می شود رزین آلوده شود و نیاز به تعویض پیدا کند.
 • اگر از آب چاه برای سختی گیر خود استفاده کنید و فیلتر مناسب نداشته باشید، شن و ماسه به داخل مخزن وارد می شوند و بهره وری رزین را کاهش می دهند. در این صورت شما مجبور به تعویض رزین هستید.
 • اگر مدتی خیلی طولانی از مخزن خود استفاده نکنید، رزین ها بلا استفاده می شوند و بوی تندی می گیرند. در این صورت می توانید هم رزین ها را تعویض کنید و هم با محلول کلر آنها را تمیز کنید.

قیمت رزین سختی گیر

امروزه سختی گیرها نقش مهمی در صنعت و مصارف خانگی ایفا می کنند، از این رو رزین ها نیز جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند. رزین های سختی گیر به دلیل اینکه در آب حل نمی شوند، احیا می شوند و قابلیت استفاده دوباره دارند، کلسیم و منیزیم موجود در آب را با سدیم و پتاسیم خود جا به جا و تبادل می کنند و سختی آب را از بین می برند به شدت مورد استفاده و پرطرفدار هستند.

رزین پرولایت

رزین سختی-گیر پرولایت

رزین پرولایت معتبرترین و همزمان پرفروش ترین رزین تبادل یونی است که در صنعت تصفیه آب مورد استفاده قرار میگیرد. رزین سختی گیر پرولایت با تنوع بسیار بالا بمنظور گرفتن کلسیم، منیزیم و  همچنین سختی گیری صنعتی و تولید آب خالص در صنعت استفاده می شود.

مزایای رزین پرولایت

برخورداری از دانش بالا بهنگام تولید، استفاده از مواد اولیه کاملاً مرغوب، با کیفیت و تنوع محصولات شرکت پرولایت انگلستان (purolite) این شرکت را به بزرگترین و مشهورترین برند تولید کننده رزین تبدیل نموده است.

پرکاربرترین گونه از محصولات رزین پرولایت، رزین‌های C100 و C100E می باشد که به ترتیب به عنوان رزین مورد استفاده جهت سختی گیر صنعتی و رزین فود گرید بمنظور استحصال آب آشامیدنی در صنعت تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند.

از دیگر محصولات کارخانه رزین پرولایت انگلستان می توان به رزین پرولایت دیونایزر (مدل C100H) و رزین‌های پرولایت اختصاصی حذف بی کربنات، آرسنیک، نیترات، حذف سولفات و به ویژه رزین پرولایت رنگبر بمنظور حذف رنگ موجود در آب خروجی از چاه ها و قالیشویی ها اشاره نمود.

رزین پرولایت در انگلیس، هند و چین تولید میشود. هزینه نیروی انسانی ارزان در حقیقت موجب آن گردیده است تا کارخانه رزین پرولایت نسبت به توسعه خطوط تولید خود در این کشورها اقدام نماید.

اینکه کیفیت رزین پرولایت انگلیسی بمنظور سختی گیری چه تفاوتی با رزین‌های هندی و چینی دارد بدلیل برخورداری از مواد اولیه مشابه و تکنولوژی مشابه هیچ تفاوتی می توان گفت ندارد لیکن تاریخ تولید رزین‌های چینی و هندی موجود در بازار متاسفانه بیش از 2 سال است که این موضوع باعث گذشتن تاریخ مصرف و کاهش عمر رزین پرولایت چینی و هندی می گردد.

همچنین نوع بسته بندی رزین پرولایت انگلیسی بسیار مستحکم تر و دقیق از رزین‌های هندی و چینی است و به همین دلیل تاریخ مصرف طولانی تری برای این مدل از رزین‌های پرولایت متصور است.

انواع آرایش مولکولی شبکه رزینی :

رشته های پلی استایرن یک بستر رزینی شکل کره ای تشکیل می دهند و رشته ها در طراحی خود بر یکدیگر متقاطع می شوند . هنگامی که این رشته ها از یکدیگر عبور می کنند یا متقاطع می شوند ، به عنوان پیوند عرضی شناخته می شود. تعداد پیوندهای متقابل موجود در رزین به آن درصد پیوند عرضی آن را می دهد.

هرچه درصد پیوند عرضی رزین بیشتر باشد ، این رزین قوی تر و با دوام تر است. به طور معمول ، رزین ها دارای دو نوع پیوند عرضی خواهد بود :

رزین 8٪ پیوند عرضی

رزین 10٪ پیوند عرضی

عوامل مهم در خرید رزین سختی گیر :

قبل از خرید رزین سختی گیر آب مورد نیاز خود می بایستی تعدای از عوامل تاثیرگذار بر راندمان دستگاه سختی گیر خود را مدنظر قرار دهید که عبارتند از :

نوع رزین :

انتخاب بهترین نوع رزین برای آب شما قبل از هر چیز به منبع آب شما بستگی دارد. اگر آب خانه شما از چاه خصوصی تامین می شود ، یا حتی اگر در برخی از شهرهایی زندگی می کنید که آب شما دارای  مقدار زیادی آهن باشد استفاده از  یک رزین مشبک انتخاب بهتری خواهد بود.

طول عمر رزین :

رزین نرم کننده آب چقدر دوام می آورد؟ هنگامی که شرایط عالی است ، برخی از انواع رزین درجه یک می توانند تا 20 سال دوام بیاورند. به طور متوسط ، اگر تا 1.0 ppm کلر در آب خود دارید ، سیستم سختی گیر شما نرم کردن آب را با کیفیت بالا تا حدود 10 سال ادامه می دهد . طول عمر رزین نرم کننده آب شما به سختی آب شما نیز بستگی دارد ، به همین دلیل است که حتی برای تولیدکنندگان بسیار سخت است که سالهای مشخصی را که یک سیستم برای دوام آن طراحی شده است ، تعیین کنند.

مقدار مورد نیاز رزین :

مهم است که بدانید قبل از خرید نرم کننده آب به چه مقدار رزین احتیاج دارید – این چیزی نیست که بتوانید حدس بزنید.  بلکه باید به دفترچه راهنمای کاربر سیستم  سختی گیر خود مراجعه نمایید تا ظرفیت مخزن و میزان رزین مورد نیاز را در آن پیدا کنید. 

پیوند عرضی رزین :

همانطور که قبلاً اشاره کردم ، دو نوع درصد اتصال عرضی در مورد رزین نرم کننده وجود دارد : 8 % و 10 %.  با توجه به اینکه رزین درجه 10 قوی تر و با دوام تر از خط اتصال عرضی 8 است  باید به تحلیل آب خود دقت نمایید که آب واحد کاربری شما حاوی چه املاحی است.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 4 میانگین: 5]
5 دیگاه
 1. رزین تبادل یونی میخام برای حذف آهن و بوی آبی که از چاهی در رشت خارج میشه. قبلا اصلا بو نمیداد ولی جدیدا آب بود میده. آزمایشگاه آب بردیم آب رو گفت آهنش خیلی زیاده و گفتن نوع خاصی از رزین استفاده میشه نمیدونم آنیونی یا یه چیز دیگه. اگر ممکنه راهنمایی کنید.

  • سلام بله رزین این کار رو می تونه براتون انجام بده . لطفا یا کارشناسان ما در تایم های اداری واسه استعلام قیمت روز رزین مورد تماس بگیرید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  آیا سختی گیری دارید که فقط برای یک شیر آب نصب شود. ؟ کوچک باشد.

  • سلام خیر. باید از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنید. قیمتش هم حدودا 2 میلیون تومان هستش