لوله پلیکا

لوله پلیکا

لوله پلیکا از جمله کالاهایی است که کمتر کسی است که اسم آنرا نشنیده باشد. این نوع لوله از گذشته های دور در صنایع مختلفی بکار برده می شد. لوله پلیکا در زبان فارسی بجای لوله UPVC و یا پی وی سی (PVC) استفاده می شود.

این لوله توسط کارخانه های تولید کننده در رنج های قیمت متفاوت تولید می شوند و کاربردهای وسیعی در صنایع ساخت و ساز، پروژه های بیمارستان سازی، کشاورزی، آب و فاضلاب، پل و راه سازی دارد و امروزه تقاضای زیادی بین مهندسین پیدا کرده است. بمنظور خرید یا لوله PVC و U-PVC ابتدا باید انواع آن را شناخت.

لوله پلیکا در دنیای امروزه نیازهای اقتصادی و محیطی مطلوبی را با توجه به اینکه دارای خواص فنی و مکانیکی بالایی است، تامین می کند. یکی از جدیدترین مدل های لوله های PVC ، لوله UPVC است که در صنعت آب و فاضلاب بصورت پوش فیت UPVC بکار می رود. از ویژگی این لوله ها این است که قابلیت نصب آسان دارند و نشتی ندارند.

بیشترین کاربرد این محصول در خروج فاضلاب و ناودان است. همچنین برای پوشش کابل برق هم کاربرد دارد که پایینتر معرفی شده است.

لوله پلیکا

مزایای لوله پلیکا

 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

لوله پلیکا در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی تا دمای 140 درجه فارنهایت و دیگر مواد شیمیایی که در منازل استفاده می شوند مقاومت بسیار بالایی را نشان می دهد.

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی

لوله PVC نارسانا می باشد و در برابر واکنش های الکتروشیمیایی که ناشی از فعالیت اسیدها و نمک هایی که منجر به خوردگی فلزات می شوند، مقاوم است. این ویژگی برای هر دو سطح آن (سطح داخلی و سطح بیرونی) صدق می کند.

 • سبک بودن با توجه به مقاومت بالا

این لوله ها نسبت به بقیه لوله ها از وزن کمی برخوردار هستند و در عین حال با این وزن کم دارای مقاومت بالایی است. این مزیت پیشرفت بزرگی است و به لحاظ ایمنی مهم تلقی می شود، چرا که مصدومیت کارگرها را کاهش می دهد.

مزایای لوله پلیکا
مزایای لوله پلیکا
 • انعطاف پذیری

این محصول در برابر شکستگی هم مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. تحمل فشار بدون اینکه دچار شکستگی یا ترک خوردگی از مزیتهای آن محسوب میشود.

 • مقاوم در برابر ضربه

در حالت معمولی نسبت به بقیه لوله های مشابه ساخته شده مقاومت زیادی در برابر ضربه نشان می دهد.

 • اصطکاک پایین

درون آنها دیواره های صافی دارد که این امر باعث کاهش اصطکاک با سیال و مقاومت در برابر جریان عبوری از لوله می شود.

 • عایق حرارت

رسانایی حرارتی لوله پلیکا در برابر لوله های قدیمی تر، کمتر است. همین مساله باعث می شود که این لوله برای پروژه هایی که این ویژگی را مطلوب می دانند، مناسب باشد.

 • حمل و نصب آسان

یکی از مهم ترین ویژگی های این لوله ها قابلیت حمل و نقل آسان به علت سبک بودن آن است. همچنین به آسانی نصب میشوند و از این جهت یکی از لوله های مورد علاقه پیمانکاران است.

معایب لوله پلیکا

 1. مقاومت مکانیکی بسیار پایین این سیستم بهنگام دفن شدن درون خاک و عدم توانایی تحمل نیروهای وارده از سمت ماشین ها و حتی خود خاک از یک سو.
 2. شکنندگی لوله های پلیکا بعد از مدتی قرار گرفتن در مقابل نور خورشید.

در نتیجه دقت کنید در صورت استفاده از لوله upvc زیر جاده ها و معبرهای حتی آدمرو، رینگ استیفنس آن توسط کمپکت خاک اطراف و یا بتن ریزی دور تا دور آن تقویت شود تا موجب انسداد و بهم ریختن کل شبکه های انتقال آب و یا پساب نگردد.

معایب لوله پلیکا
معایب لوله پلیکا

مصارف لوله های پلیکا

مهمترین کاربردهای لوله پولیکا عبارتند از :

 • آبياری تحت فشار درون مزرعه و گلخانه ها
 • آبرساني شهری بصورت ثقلی و موارد نادری تحت فشار
 • فاضلاب شهری البته در موارد معدود و در سایزهای کوچک
 • خطوط انتقال فاضلاب درون ساختمان ها
 • پمپاژ آب از چاه آب به مکانی دیگر در باغها و مزارع و خانه های ویلایی
 • آبرسانی ساختمان در موارد معدود
 • کاربرد لوله های PVC جهت محافظت از سیمها در شبکه های انتقال کابلهای برق و مخابراتی
 • استفاده بمنظور ساخت داکت و ونت انتقال بخار و بو درون ساختمان های مسکونی و مجتمع های اداری، تجاری و بیمارستان ها
 • استفاده برای جهت انتقال آب باران از پشت بام به چاه آب باران

انواع لوله PVC (پلیکا)

این محصول را می توان در سه سطح دسته بندی کرد:

لوله پلیکا معمولی: از این نوع اغلب برای سیستم های تهویه ساختمان استفاده می شود. به این نوع از لوله های پولیکا ، لوله پلیکا ارزان قیمت نیز گفته می شود.

لوله پلیکا نیمه قوی: این نوع در سیستم فاضلاب خانگی و ساختمانها کاربرد دارد. یکی دیگر از مصارف نوع نیمه قوی بعنوان محافظ کابل های برق می باشد.

لوله پلیکا قوی یا فشار قوی: این نوع بدلیل قابلیت تحمل فشار بالایی که دارد، در سیستم فاضلاب صنعتی و همچنین نقش غلاف برای کابل های برق استفاده می شود.

انواع لوله پلیکا
انواع لوله پلیکا

لوله پلیکا برق

همانطور که گفته شد یکی از کاربردهای این نوع لوله استفاده بعنوان محافظ کابل های برق است که به واسطه این عملکرد عبارت لوله پلیکا برق اطلاق می شود. عنوان دیگر آن، لوله برق کاندوئیت است.

کاربرد لوله های PVC در این زمینه به چند دلیل مورد توجه است. اول اینکه این لوله نارساناست و این مزیت باعث می شود تا در هنگام آسیب و شوک الکتریکی سیم های داخل لوله آسیبی به آن و محل مورد نظر وارد نشود. این مدل نیز دارای مقاومت زیادی در برابر فشار و شکستن است و این امر بکار بردن آن درون بتن و زیر زمین را توجیح پذیر می کند. همچنین در برابر جویده شدن بوسیله جوندگان مقاوم است.

لوله پلیکا برق
لوله پلیکا برق

لوله پلیکا فاضلابی

لوله های پلیکا فاضلابی یا لوله PVC فاضلابی برای انتقال فاضلاب های ساختمانی تو کار یا زیر کار، یا کاربرد های ناودانی با قیمت های بسیار مناسب مورد استفاده قرار میگیرند و آماده ی فروش میباشند.

کارخانه لوله پلیکا

علاوه بر ناب زیست، کارخانه های دیگری در شهرهای مختلف ایران مشغول به تولید این لوله های پر کاربرد هستند. از جمله کارخانه های لوله پلیکا می توان به کارخانه گلپایگان اشاره کرد که در شهر گلپایگان واقع شده و در این زمینه فعالیت می کند. یکی دیگر از کارخانه های تولیدی که در زمینه اتصالات مشغول به فعالیت است، کارخانه لوله پلیکا پارس پلیکا می باشد که در استان تهران واقع شده و اتصالات پلیکا در اندازه 20 تا 250 میلیمتر تولید می کند.

گروه صنعتی ناب زیست همواره در جهت ارائه بهترین کیفیت تولید گام برداشته تا از این طریق در بهره وری بالا در صنایع مورد استفاده سهم بسزایی داشته باشد.

لوله های پلیکا بطور معمول در شاخه های 6 متری تولید می شود. تحقیقات جدید نشان داده که سیستم های لوله کشی PVC و UPVC برای تامین آب و گاز طبیعی حداقل 100 سال عمر مفید دارند. این نوع لوله ها با دوام بسیار بالا و قابلیت بازیافت چندین بار بدون از دست دادن عملکردهای مکانیکی طولانی مدت، گزینه ای مقرون به صرفه، ایمن و پایدار برای انتقال آب آشامیدنی و گاز طبیعی هستند.

کارخانه لوله پلیکا
کارخانه لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا

اگر بخواهیم بطور مختصر درباره قیمت لوله پلیکا صحبت کنیم، باید عوامل تاثیرگذار در قیمت آن را بازگو کنیم. عوامل تاثیرگذار در قیمت این محصول به چند دسته تقسیم می شوند. یکی از عوامل موثر کلاس فشاری لوله یا به عبارت بهتر نوع معمولی، نیمه قوی و با فشار قوی می باشد. طبیعتا هر چه کلاس فشاری لوله قوی تر و بالاتر باشد قیمت آن نیز افزایش می یابد.

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت آن ضخامت و یا وزن است که هر چه ضخامت و وزن لوله بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر می رود.

قیمت لوله پلیکا
قیمت لوله پلیکا

از دیگر عوامل موثر در قیمت این محصول می توان به مواد بکار گرفته شده در تولید، و همچنین استفاده از آن در روی زمین و یا زیر زمین و بصورت دفنی و داخل بتن و … را نام برد. با توجه به تلاطم های اقتصادی و همچنین تغییر قیمت مواد اولیه، قیمت این لوله نیز دارای نوسانات می باشد. برای استعلام قیمت لوله PVC می توانید با کارشناسان ناب زیست در تماس باشید.

لوله پلیکا سمنان

لوله پلیکا سمنان یکی از عبارات پر جستجو در گوگل برای این محصول است. اما باید توجه داشت که کارخانه های مختلفی در این استان و تحت عنوان ذکر شده اقدام به فروش آن می کنند. یکی از تولید کننده های این محصول در سمنان، کارخانه لوله پلیکا ستاره سمنان می باشد.

این کارخانه از سال 1376 فعالیت میکند و این لوله ها را در سایزهای 20 تا 630 میلیمتر تولید می کند. یکی دیگر از کارخانه هایی که در سمنان در این زمینه شناخته می شود، لوله PVC سمنان است که دارای برخی از گواهینامه های سازمان ملی استاندارد می باشد.

لوله پلیکا زنجان

در استان زنجان هم تحت عنوان لوله پلیکا زنجان کارخانجاتی مشغول به فعالیت در زمینه تولید لوله و اتصالات پلیکا یا PVC هستند. یکی از این کارخانه ها ارتباط تجاری خوبی با کارخانه ناب زیست دارد، کارخانه صبا لوله زنجان می باشد.

محصولات کارخانه زنجان در سایزهای 20 تا 200 میلیمتر به تولید می رسند و لوله پلیکا زنجان هم دارای گواهینامه های سازمان ملی استاندارد می باشد. زنجان هم مانند تهران یکی از قطب های صنعتی کشور در زمینه تولید اینگونه محصولات است. لوله های تولید شده در زنجان در حوزه آبرسانی در فشارهای 6 بار، 10 بار و 16 بار به تولید می رسند.

تاریخچه و معرفی ماده PVC

PVC یا پلی وینیل کلراید در اواخر قرن نوزده میلادی کشف شد. این مهم با قرار دادن در معرض نور خورشید گاز تازه ایجاد شده وینیل کلراید بدست آمد. PVC بعدها بوسیله تحقیقات دانشمندی بنام والدو سیمون در بحبوحه جنگ جهانی دوم کشف و ایجاد شد. در آن زمان از PVC برای عایق در سیم کشی ها و در کشتی های نظامی و جنگی آمریکایی و کفه کفش و توپ گلف و … استغاده می شد.

ماده تشکیل دهنده polichloroethylene (پلی وینیل کلراید) یا پی وی سی نوعی پلاستیک بسیار پر کاربرد است. این ماده در حال حاضر ۵۰ الی ۶۰ درصد در سازه های ساختمانی مصرف می شود. در در طی سال های اخیر پی وی سی در بسیاری از مصارف جایگزین چوب، سیمان و سفال شده است.

معرفی ماده PVC
معرفی ماده PVC

PVC در ساخت لوله برق، لوله فاضلاب، کانال و لوازم نصب کردنی، صفحات گرامافون، کارت ها، پنجره ها، درب منزل، کف سازی و سقف سازی و در شکل نرم برای عایق و پوسته های کابل الکتریکی، توپ های بازی، لباس های کار و… استفاده میشود.

پلی وینیل کلراید ماده اولیه مورد استفاده در تولید لوله های پولیکا می باشد (شامل اتمهای کربن، هیدروژن و کلر). ماهیت اصلی یا شیمیایی این محصول از PVC یا پلی وینیل کلراید است که با مواد اولیه مانند نمک و نفت خام بوسیله پتروشیمی ها تولید می شود.

انتخاب نام پلیکا برای این محصول براساس نام شرکت تولید کننده آن انتخاب شده است. جایی که اولین تولید کننده این نوع لوله، شرکتی به نام پلیکا (Polica) بود. با گذشت زمان که استفاده از این لوله ها رواج پیدا کرد، با همین نام پلیکا مشهور شد و هم اکنون نیز همین عنوان به این لوله ها اطلاق می شود.

سایز بندی لوله پلیکا

تولید این لوله ها در کارخانه تولید کننده لوله از سایز 1 اینچ آغاز و تا 14 اینچ ادامه دارد. لذا بمنظور اگاهی مشتریانی که به دنبال قیمت لوله پلیکا سایز بزرگ هستند باید عرض نمود بزرگترین سایز 400 میلیمتر معادل 40 سانتیر در دهانه داخلی می باشد.

سایز بندی لوله پلیکا
سایز بندی لوله های PVC-UPVC
 • لوله پلیکا ۴۰ میلیمتر با ضخامت های 1.8، 3 و 4.9 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 1.9، 2.9 و 4 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 50 میلیمتر با ضخامت های 1.8، 2.4، 3.9 و 4.9 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 2.5، 3.1 ، 4.5 و 6.4 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 63 میلیمتر با ضخامت های 1.9، 3.9 ،  4.9 و 7 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 3.5، 5، 7.2 و 10 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 75 میلیمتر با ضخامت های 3.9، 4.9 و 6.8 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 3.6، 4.5 و 7 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 90 میلیمتر با ضخامت های 1.8، 2.7، 4.9 و 6.7 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 4.5، 6.5، 9.7 و 14.5 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 110 میلیمتر با ضخامت های 2.2، 3.2، 5.3 و 8.2 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 6.5، 9، 14.5 و 21.5 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 125 میلیمتر با ضخامت های 2.5، 3.9، 6 و 9.3 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 8.2، 12، 18.5 و 28 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 160 میلیمتر با ضخامت های 3.2، 4.2، 7.7 و 11.9 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 13.5، 19، 30 و 41.5 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 200 میلیمتر با ضخامت های 4، 5.9 و 9.6 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 20.5، 30 و 47 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 315 میلیمتر با ضخامت های 6.2، 9.2 و 15 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 50، 73و 115 کیلوگرم می باشد.
 • لوله پلیکا 400 میلیمتر با ضخامت های 7.9، 11.7 و 19.1 میلیمتر تولید می شود که وزن آن برای شاخه های 6 متری بطور تقریبی 80، 116.5 و 186 کیلوگرم می باشد.در مورد قیمت لوله پلیکا هم قیمت از 15000 تومان تا 1600000 تومان به ازای هر شاخه 6 متری آن می باشد.

لوله های PVC چقدر عور میکنند؟

طول عمر مورد انتظار لوله های پی وی سی ۵۰ تا ۷۰ سال بیان میشود. اگر چه برخی از داده های ارائه شده توسط تولید کنندگان لوله های پلاستیکی عمر بیش از ۱۰۰ سال را برای این مواد نشان می دهد. از آنجایی که تنها از سال ۱۹۷۰ در ایالات متحده از این مواد استفاده شده، هنوز برای تعیین دقیق تر طول عمر آنها باید بیشتر صبر کرد.

باید توجه داشت که نور خورشید لوله PVC را تضعیف می کند و عمر آن را کوتاه می کند. تابش خورشید جنس لوله را شکننده و ترد می کند و در نتیجه به آسیب پذیری آن در برابر ضربه می گردد. برخی از پی وی سی ها با مواد افزودنی چون تیتانیوم باعث کاهش، و نه از بین بردن، میزان آسیب اشعه های UV نور خورشید می شوند.

از آنجایی که اکثراً PVC ها برای مصارف آبرسانی یا زهکشی در زمین دفن می شوند، نور خورشید در این گونه کاربردها مشکلی را به وجود نمی آورد. اما تولیدکنندگان توصیه می کنند که لوله های PVC مورد استفاده در فضای باز و در معرض نور خورشید، با رنگ های روشن و سازگار با پلاستیک پوشش داده شود تا از عمر مفید آن کاسته نشود.

محصولات مرتبط که ممکن است برای شما مفید باشد شامل لوله پلی اتیلن و لوله کاروگیت میباشد.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 3 میانگین: 5]