نقش مخازن سپتیک فاضلاب در حل مشکل گرفتگی چاه فاضلاب

قیمت سپتیک تانک

مواد جامد موجود در فاضلاب های خانگی سبب بسته شدن سریع فضای متخلل خاک بدنه چاه فاضلاب می­شوند. بمنظور بهبود ویژگی جذب خاک، فاضلاب خانگی به یک سپتیک فاضلاب هدایت می­شود تا مواد جامد در ان ته نشین شوند. مخازن سپتیک یک محفظه کاملا آب بند با عملکردهای زیر می باشد:

  1. جداسازی مواد جامد شناور و ته نشین پذیر
  2. بهبود شرایط برای رشد باکتری های بی هوازی ضروری که وظیفه­ تجزیه مواد جامد فاضلاب را بر عهده دارند.
  3. فراهم کردن محفظه­ای برای نگهداری لجن (Sludge ) و سریز یا کفاب (Scum) فاضلاب

سیستم سپتیک تصفیه فاضلاب با کاهش سرعت فاضلاب اجازه ته­ نشین شدن مواد سنگینتر از سیال را می­دهد. کفاب، چربی و مواد سبکتر از آب بصورت یکجا در قسمت بالای مخزن شناور می­شوند. در یک برش عمودی از مخزنی که بطور صحیح کار می کند می توان سه ناحیه کاملا مجزا را مشاهده کرد: کفاب در قسمت بالا، ناحیه میانی که از آب تمیز و نسبتا عاری از مواد جامد که به ان “فضای تمیز” گفته می­شود و یک لایه پایینی حاوی لجن ته نشین شده است.

نقش سپتیک در حل مشکل گرفتگی چاه فاضلاب

این محصول به گونه ­ای طراحی می­شوند تا تمام جریان فاضلاب عادی روزانه خانگی و تجاری را در خود جایی دهند. بنابراین باید از ظرفیت کافی برای نگهداری حداقل 2 تا 3 برابر جریان فاضلاب روزانه برخوردار باشند. به همین دلیل طراحی باید بر مبنای بیشینه ظرفیت یک واحد مسکونی انجام بگیرد.

بهتر است تا جایی که امکان دارد از مخزن بزرگتری نسبت به به آن چیزی که طراحی شده استفاده شود. سپتیک بزرگتر ازمزیت جداسازی بیشتر جامدات در لایه های لجن و کفاب و همچنین فضای بیشتری برای ذخیره جامدات برخوردار است.

مخزن های بزرگتر انتقال مواد جامد کمتر به خاک را به همراه دارد که این یعنی افزایش طول عمر جذب کنندگی خاک. منابع بزرگتر همچنین تعداد دفعات تمیز و تخلیه کردن را کمتر می­کند و اجازه­ افزایش ظرفیت واحد مسکونی در آینده را نیز می­دهد که این موجب فراهم شدن شرایط مثبت برای درامد در سیستم هزینه  – فایده می­شود.

سپتیک های فاضلاب دارای بفل یا سه راهی، هم در ورودی و هم خروجی هستند. بفل یا سه ­راهی باعث نگهداری کفاب (سرریز) شناور می­شود و از ایجاد آشفتگی در لجن جامدات ته­ نشین ­شده و کفاب در زمان ورود و خروج فاضلاب جلوگیری می­کند. در طراحی سپتیک تانک باید دو محفظه­ آدم­رو برروی ورودی و خروجی آن تعبیه شود تا در شرایط ضروری برای تعمیر و همچنین تخلیه راه دسترسی به داخل وجود داشته باشد.

جنس مواد مورد استفاده در ساخت مخازن سپتیک

برای استفاده طولانی مدت از سپتیک سه نوع ماده مورد تایید هستند: بتن، پلی اتیلن و فایبرگلس.

اگرچه این مخزنها از فلز نیز ساخته می­شوند که محیط و محتویات خورنده داخل تانک سبب از هم پاشیدگی و تجزیه سریع آن می شود و مدل فلزی بعلت زنگ زدگی و خوردگی به سرعت استحکام خود را از دست می­دهد و چیزی که در محل باقی می­ماند یک حفره زیرزمینی با خطوط زنگ ­زدگی است که در معرض نشت و فروپاشی قرار دارد. بعبارت ساده تر باید گفت تانک­های فلزی بهیچ عنوان نباید در سیستم های اب و فاضلاب مورد استفاده قرار گیرند.

سپتیک تانک­ بتنی نیز بسیار سنگین بوده و نیاز به کامیون های خاصی برای حمل و نقل و قرارگیری در محل دارند. در اثر ضربه یا افتادن این نوع مخازن ترک بر می­دارند. سپتیک دارای درز و شکاف حتما نشتی دارد و نباید نصب شود.

قالب مدل بتنی باید در یک بار بتن ریزی پر شود. اگر بتن­ ریزی بصورت مقطعی صورت بگیرد در بخشی که زودتر بتن ریزی صورت گرفته، بتن سفت می­شود و در ادامه با بتن جدیدی که ریخته می­شود بخوبی متصل نمی­شود که اصطلاح “اتصال سرد” برای آن بکار می­رود. نواحی با اتصال سرد مستعد نشتی هستند و سپتیک با این شرایط غیرقابل قبول می­باشد.

سپتیک تانک­ پلی اتیلنی و فایبرگلاس بخاطر شباهت­هایی که از نظر نوع مواد دارند در اینجا در یک گروه قرار می­گیرند و تحت عنوان سپتیک تانک پلاستیکی مورد بررسی قرار می­گیرند.

مخازن با جنس پلی اتیلنی بعلت اینکه بصورت پیوسته و یکپارچه تولید می­شوند در لایه داخلی هیچ درز و شکافی در محل جوش­ها باقی نمی ماند لذا عاری از هرگونه نشتی می­باشند. علاوه بر این مخزن های با جنس پلی اتیلنی بسیار سبک هستند و این مزیت سبب می­شود تا براحتی حمل شوند و در محل نصب به آسانی تنها به کمک یک بیل مکانیکی و یا چند نفر در ترانشه قرار بگیرد. بخاطر همین وزن کم آنها باید برطبق دستورالعمل تولید کننده نصب گردند.

این دستورالعمل  بطور خلاصه شامل اصولی از قبیل  قرار دادن با دقت سپتیک در کف ترانشه بر روی سطحی صاف که کاملا با  شن و یا ماسه متراکم تراز شده است می­شود. پر کردن اطراف مخازن به این صورت است که همزمان با خاکریزی اطراف آن و متراکم کردن مواد خاکریز، داخل تانک نیز با آب پر می­شود. عدم رعایت دستور العمل سازنده محصول منجر به نصب مخزن بصورت کج، یا بصورت شناور؛ بی ثبات و در نهایت تغییر شکل آن می­شود.

دستگاه های سپتیک ساخته شده از پلی اتیلن دوجداره دارای کنگره می­باشند که این باعث گرفتن بهتر خاک و درنهایت تقویت ان برای تحمل تنش می­شود.

علاوه بر این مدل پلی اتیلنی این مخزن ها بسیار سبک هستند و این مزیت سبب می­شود تا براحتی حمل شوند و در محل نصب به آسانی تنها به کمک یک بیل مکانیکی و یا چند نفر در ترانشه قرار بگیرد. بخاطر همین وزن کم باید برطبق دستورالعمل تولید کننده نصب گردند. این دستورالعمل بطور خلاصه شامل اصولی از قبیل  قرادادن با دقت تانک در کف ترانشه بر روی سطحی صاف که کاملا با  شن و یا ماسه متراکم تراز شده است می­شود.

پر کردن خاک اطراف مخازن

پر کردن اطراف مخازن سپتیک فاضلاب به این صورت است که همزمان با خاکریزی اطراف آن و متراکم کردن مواد خاکریز، داخل مخزن نیز با آب پر می­شود. عدم رعایت دستور العمل سازنده محصول منجر به نصب بصورت کج، یا بصورت شناور؛ بی ثبات و در نهایت تغییر شکل ان می­شود. سپتیک های پلی اتیلنی دوجداره دارای کنگره می­باشند که این باعث گرفتن بهتر خاک و درنهایت تقویت آن برای تحمل تنش می­شود.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 3 میانگین: 5]
۰۲۱-۸۸۷۲۲۰۲۷ با یک کلیک تماس بگیرید