Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور دستگاهی است متشکل از موتور دیزلی و ژنراتور برق (دینام) که برای مقاصد تولید و جبران نبود برق شبکه سراسری مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم مولد برق، موتور دیزلی وظیفه تامین نیروی مکانیکی و ژنراتور یا آلترناتور وظیفه تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی یا برق را بر عهده دارد.

موتور دیزلی از قسمت هایی همچون موتور (خود شمانل سیلندر، سر سیلندر، پیستون ، سوپاپ، شاتون، میل لنگ، رادیات، پمپ ها، فیلتر ها و …) ژنراتور از استاتور، روتور ، ذغال، کویل، شین و … تشکیل یافته اند. هر قسمت وظیفه مشخصی بر عهده دارد تا سیستم بتواند در نهایت به هدف اصلی خود یعنی تولید جریان برق برسد.

کاربرد دیزل ژنراتور

ژنراتورها وسایلی مفید هستند که در هنگام قطع برق، انرژی الکتریکی را تأمین می کنند و از قطع فعالیت های روزانه یا اختلال در فعالیت های تجاری جلوگیری می کنند. دیزل ژنراتور ها در تنظیمات مختلف الکتریکی و فیزیکی برای استفاده در برنامه های مختلف موجود هستند. در بخش های بعدی به چگونگی عملکرد ژنراتور ، مؤلفه های اصلی یک ژنراتور و نحوه عملکرد آن به عنوان منبع ثانویه برق در کاربردهای مسکونی و صنعتی خواهیم پرداخت.

همانطور که از نام آن پیداست، یک ژنراتور برق دستگاهی است که قادر به تولید انرژی است. این وظیفه برای تبدیل هر نوع انرژی (به عنوان مثال شیمیایی ، مکانیکی و غیره) به انرژی الکتریکی است. انرژی یک منبع اساسی است و امروزه ما کاملاً به آن وابسته هستیم تا بتوانیم متداولترین کارهای روزمره را انجام دهیم ، کار کنیم و تجهیزات را به خوبی حفظ کنیم.

برای غلبه بر خرابی های انرژی ، از آنجا که سیستم های الکتریکی قابل خراب شدن هستند ، از ژنراتورها برای به حداقل رساندن این گسلها استفاده می شود. از این طریق ، تأمین مستمر انرژی برای تأمین نیازها تضمین می شود. امروزه تمام کارهایی که انجام می دهیم وابسته به صنعت برق و الکتریسیته است. زمانی که برق شهر بخاطر سوانح غیره منتظره قطع میشود هیچ کدام از لوازم برقی قابل استفاده نمی باشد.

در واقع با قطع برق هیچ کاری نمیتوانیم انجام بدهیم. نه این قطعی برق در کشور ما هیچ زمان مشخصی ندارد و ممکن است بخاطر سوانح غیره منتظره طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، برف منجر به قطع دائم برق تا چند روز باشد. پس باید به فکر خرید یک ژنراتور بنزینی یا دیزل ژنراتور باشیم.

معمولاً از دیزل ژنراتورها یا همان مولد برق در موارد زیر استفاده می شود:

 • بیمارستان ها
 • هتل ها
 • صنایع بزرگ / شرکت ها
 • ایونت ها و نمایشگاها
 • ساختمان های با کاربری مسکونی و اداری
 • مسافرت ها
 • در ابتدای شروع ساخت ساختمان ها زمانی که برقی وجود ندارد.
دیزل ژنراتور

ژنراتورهای دیزلی در بسیاری از برنامه های کاربردی متنوع در سراسر جهان استفاده می شوند. به طور معمول آنها در مکان های روستایی مستقر می شوند که به یک شبکه برق وصل می شوند و می توانند به عنوان منبع اصلی انرژی یا سیستم پشتیبان مورد استفاده قرار گیرند. از ژنراتورهای دیزل نیز می توان برای جبران نیازهای اوج قدرت در شبکه استفاده کرد. زیرا می توانند بدون ایجاد فشار در زمان قطع برق به سرعت روشن و خاموش شوند.

ژنراتورهای مورد استفاده در تنظیمات مسکونی می توانند از 8 تا 30 کیلووات متغیر باشند در حالی که ژنراتورهای مورد استفاده برای تنظیمات تجاری می توانند در هر نقطه از 8 کیلو وات تا 2000 کیلو وات باشند. کشتی های بزرگ همچنین از ژنراتورهای دیزلی برای اهداف کمکی استفاده می کنند ، که می تواند از لامپ ها ، فن ها و سوئیچ ها تا نیروی محرکه  سیستم تکمیل برق باشند.

نحوه کار دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور ها دستگاههای بسیار مفیدی هستند که با سوخت دیزل ، برق تولید می کنند. این ماشین ها برای تولید برق از ترکیبی از ژنراتور برقی و موتور دیزل استفاده می کنند. ژنراتورهای دیزل مقداری از انرژی شیمیایی موجود در سوخت دیزل را از طریق احتراق به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. این انرژی مکانیکی سپس میل لنگ را برای تولید برق می چرخاند. با انتقال آن از طریق میدان مغناطیسی ، بارهای الکتریکی در سیم القا می شود.

در تولید برق، دو آهنربای قطبی معمولاً میدان مغناطیسی را تولید می کنند. سپس یک سیم در اطراف میل لنگ ژنراتور دیزل چندین بار پیچیده می شود، که بین آهن ربا و در میدان مغناطیسی قرار می گیرد. هنگامی که موتور دیزل میل لنگ را چرخانده ، سیمها را در طول میدان مغناطیسی جابجا می کند ، که می تواند بار الکتریکی را در مدار القا کند. یک قانون کلی این است که یک دیزل ژنراتور برای تولید هر کیلووات ساعت از 0.4 لیتر دیزل استفاده میکند.

موتور دیزل مورد استفاده در اصل موتور احتراق داخلی است. برخلاف موتور بنزینی ، موتور دیزل از گرمای فشرده سازی برای احتراق و سوختن سوخت مورد نظر در محفظه تزریق استفاده می کند. به طور کلی ، موتورهای دیزلی بالاترین راندمان حرارتی را نسبت به موتورهای احتراق داخلی دارند. موتورهای دیزلی می توانند از بسیاری از مشتقات نفت خام کار کنند. سوخت هایی که موتور دیزل ممکن است برای احتراق از آن استفاده كند شامل گاز طبیعی ، الكل ، بنزین ، گاز و دیزل است.

قیمت دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور یا ژنراتور دیزلی به دلیل پیچیدگی سیستم آن و استفاده از قطعات متعدد مکانیکی و الکتریکی، به فاکتور های متعددی بستگی دارد. در حالت کلی امکان درج قیمت دیزل ژنراتور مثل سایت های فروشگاهی عملا امکان پذیر نمی باشد. علت این امر نیز بی ثباتی شدید بازار های داخلی می باشد.

عوامل دخیل در قیمت دیزل ژنراتور

• توان خروجی

با افزایش قدرت و توان خروجی دیزل ژنراتور قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. برای مثال قیمت یک دستگاه دیزل ژنراتور 50 کاوا با برند اروپایی حدود 100 الی 120 میلیون تومان می باشد. حال قیمت یک ژنراتور 200 کاوا بند فابریک اروپا حدود 380 میلیون تومان خواهد بود.

• برند تولید کننده موتور دیزلی

موتور های دیزلی در بازار داخل کشور در سه حالت زیر موجود می باشند که قیمت آنها نیز به ترتیب زیر سیر نزولی خواهد داشت.

• برندهای تولید کننده ژنراتور

1- برندهای فابریک اروپا و آمریکا
2- برندهای ایرانی
3- برندهای چینی

• کمپانی کوپل کننده دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور بر اساس محل کوپلینگ دستگاه متفاوت خواهد بود. برای مثال قیمت دستگاهی که در کشور مبدا کمپانی تولید شده با سایر کوپل های متفرقه متقاوت خواهد بود.

• قیمت ارز

بیش از 70 درصد دیزل ژنراتور های موجود در بازار وارداتی می باشند. از آنجایی که قیمت ارز فاکتور بسیار مهمی در تعیین قیمت اجناس وارداتی می باشد، لذا قیمت ارز به خصوص قیمت دلار آمریکا به شدت در تعیین قیمت دیزل ژنراتور تاثیر دارد. به طوری که همانگونه که در ابتدا عنوان شد امکان درج قیمت در سایت های آنلاین برای آن میسر نیست . دلیل آن هم شناور بودن شدید قیمت ارز و در نتیجه آن بی ثباتی شدید قیمت در بازار های داخلی می باشد.

تجهیزات جانبی دیزل ژنراتور

از آنجایی که دیزل ژنراتور ها برای کارکرد بهینه به تجهیزاتی از قبیل کانوپی، تابلو چنج اور، تابلو سنکرون دیزل ژنراتور، منبع اگزوز، باک سوخت اضافی و … احتیاج دارند، وجود یا عدم وجود هر یک از تجهیزات اضافی قید شده در قیمت دیزل ژنراتور تاثیر گذار خواهد بود.

اجزای دیزل ژنراتور

در این قسمت بخشهای مختلف یک سیستم ژنراتور و کارکرد هر بخش به اختصار توضیح داده شده است.

موتور دیزل :

موتور دیزلی قلب تپنده یک وسیله نقلیه یا یک مولد و یا کشتی و… هستند مثل موتور بنزینی است ولی با این تفاوت که مصرف کمتری دارند ولی نیروی بیشتری تولید میکنند.

ژنراتور (آلترناتور) :

وسیله ای است که انرژی دیزلی ، آبی ، بادی ، بخار و سوخت فسیلی را به انرژی الکتریسیته و برق تبدیل میکند. این بخشی است که انرژی مکانیکی (چرخش شافت) را از طریق القایی به نیروی الکتریکی تبدیل می کند. «چگونگی» آلترناتور یکی از جذاب ترین بخش های یک ژنراتور است.

فارادی در اوایل دهه 1830 روند “القای الکترومغناطیسی” را کشف کرد (یا حداقل توصیف کرد). این اصل معتقد است اگر سیم (یا هر هادی الکتریکی) را از طریق یک میدان مغناطیسی جابجا کنید ، جریان الکتریکی در سیم “القا می شود”. اگر سیم همچنان ثابت باشد و میدان مغناطیسی حرکت کند ، همین مسئله صادق است. به سادگی حرکت از طریق یک میدان مغناطیسی باعث می شود الکترون ها از سیم عبور کنند. اگر سیم به سمت شمال – جنوب حرکت کند ، الکترون ها از یک طرف جریان می یابند ، و اگر به جنوب – شمال برگردد ، به طرف دیگر جریان می یابند. هرچه این میدان قوی تر باشد و سیم طولانی تر باشد ، میزان جریان القا شده بیشتر می شود.

ژنراتورهای مدرن با قرار دادن چندین آهنربای بزرگ و قدرتمند در یک خوشه در اطراف شافت چرخشی مرکزی، کار می کنند که “روتور” یا “آرماتور” نامیده می شود. مگنت ها ممکن است آهنربا قطبی یا الکترومغناطیس دائمی باشند ، اما نکته اینجاست که آنها یک میدان مغناطیسی تولید می کنند که موتور باعث چرخش آن می شود.

مؤلفه مهم دیگر “استاتور” است که در واقع یک سری سیم پیچ های محکم بسته شده است ، همه در نزدیکی روتور بسته بندی شده است. هنگامی که یک نیروی خارجی (مانند موتور دیزل) شافت مرکزی را چرخانده باشد ، روتور دائماً قطب های شمالی و جنوبی میدان مغناطیسی خود را در امتداد بسته های سیم که اطراف آنها قرار دارد ، حرکت می دهد. این باعث می شود جریان الکتریکی زیادی از طریق سیم ها به جلو و عقب منتقل شود – آنچه ما آن را “جریان متناوب” یا “جریان اصلی” می نامیم.

تابلو برق :

جعبه ای فلزی است که اجزای تشکیل دهنده آن کنتاکتورها، مش های مسی، کلید ها، لوازم اندازه گیری و بعضی اقلام دیگر است که بعلت متغیر بودن ژنراتورها اندازه لوازم مصرفی داخل آن فرق میکند.

کنترل پنل :

کنترل پنل مکانی است که دیزل ژنراتور در آن کار می کند. کنترل ها و خروجی های موجود در اکثر پانل های کنترل عبارتند از:

 • کنترل های شروع / خاموش (دستی ، خودکار یا هر دو)
 • سوئیچ انتخاب فاز
 • سوئیچ فرکانس
 • سوئیچ حالت موتور
 • سوخت موتور
 • روغن موتور
 • سرعت موتور
 • درجه حرارت مایع خنک کننده
 • شارژ باتری
 • ولتاژ خروجی ژنراتور
 • جریان خروجی ژنراتور (آمپر)
 • خروجی ژنراتور در kVA
 • فرکانس برق AC

AVR یا رگلاتور :

وسیله ای است که بر روی ژنراتور وصل میشود و برق خروجی ژنراتور را فیلتر و تنظیم میکند تا نوسان بوجود نیاید.

تابلوی ATS  :

تابلویی است که به دلخواه مشتری و با پرداخت هزینه مجزا بر روی ژنراتور نصب میشود. در مواقع قطع برق شهری سیستم بصورت اتوماتیک و بدون دخالت اپراتور راه اندازی می شود و مدار برق دار میشود.

سیستم خنک کننده یا رادیاتور : ‌

چون دیزل ژنراتور نیروی زیادی تولید میکند در واقع داخل موتور مابین پیستون و سیلندر اصطکاک زیادی بوجود می آید . بوسیله آب موجود در پوسته موتور و هدایت آن به رادیاتور باعث خنک شدن موتور میشود.

سیستم سوخت:

به طور معمول منبع سوخت دیزل برای موتور است. بارزترین قسمت این سیستم ، مخزن سوخت برای حداقل 6-8 ساعت کار است. این مخزن ممکن است در داخل محفظه دیزل ژنراتور برای واحدهای کوچکتر یا قابل حمل باشد ، یا ممکن است یک ساختار خارجی جداگانه برای واحدهای بزرگتر و دائمی نصب شده باشد.

سایر قسمت های سیستم سوخت شامل لوله کار برای رسیدن سوخت به موتور ، پمپ سوخت مشابه با بیشتر خودروها ، فیلتر سوخت و لوله یا شیر تهویه مخزن سوخت است که از فشار بیش از حد یا خلاء درونی جلوگیری می کند. همچنین یک اتصال سرریز وجود خواهد داشت که اطمینان حاصل شود که اگر مخزن بیش از حد پر شود ، سوخت از آنجا دور می شود ، و بر روی سطح موتور یا آلترناتور پاشیده نمی شود.

شاسی :

وسیله ای است که بر حسب وزن و اندازه دستگاه ( دیزل ژنراتور ) طراحی و تولید میشود تا تمامی اجزای دیزل ژنراتور روی آن قرار گیرد.

کانوپی :

اطاقکی است جهت کاهش صدای دستگاه در هنگام کار کردن .

اگزوز :

وسیله ای است که دود تولید شده در موتور را به بیرون هدایت می کند و دارای چندین فیلتر است که مونواکسید تولید شده را دفع کند.

سوختن دیزل یا سایر سوخت ها باعث ایجاد گازهای خروجی می شود. ژنراتورهای دیزل باعث تولید دی اکسید کربن (CO2) ، اکسیدهای نیتروژن ( NOx)و ذرات می شوند. ژنراتورها این خروجی ها در جو آزاد می کنند و کیفیت هوا را در مناطق مجاور به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. هر لیتر سوخت 0.73 کیلوگرم کربن خالص ، 2.6 کیلوگرم دی اکسید کربن آزاد می شود.

زمانی که برق قطع میشود و زمان آن مشخص نیست باعث بوجود آمدن ضررهای بزرگتری میشود :

 • نانوا در حال آماده کردن خمیر برای پخت نان میباشد.
 • کارخانه لبنیات شیر خریداری کرده اند تا بوسیله آن محصولات لبنی خود را تولید کند.
 • یک رستوران آماده شده تا از مهمانان خود پذیرایی کند.
 • اعضای یک پاساژ هزینه کردن تا لوازم خود را بفروش برسانند.
 • سازنده لوازم اولیه را خریداری کرده تا اغلام درخواستی مشتریانش را تولید کرده و تحویل دهد.
 • سردخانه ها در داخل سالنهای خود مواد غذایی که امانت مشتری است را نگهداری میکند.

ادارات، دفاتر حدماتی، سوپر مارکتها و…. اینها و هزاران مصرف کننده دیگر اگر زمانی برق قطع شود و نتوانند جایگزین برای آن پیدا کنند 1 الی 100 برابر ضرر پرداخت میکنند . بجای محتمل شدن این ضرر شما میتوانید با خرید ژنراتور بنزینی یا دیزل ژنراتور جلوی ضرر و زیان های وارده را بگیرید .

قیمت دیزل ژنراتور

مثلا در آپارتمانی که در بالا اشاره کرده بودیم، شما باید برای خرید یک ژنراتور تمامی لوازم برقی خانه  (یخچال، لباسشویی، ظرف شویی، فر، ماکرویو، تلویزیون، آسانسور و … ) را جمع و به تعداد واحدها ضرب کنید تا بتوانید دیزل ژنراتور مورد نظر خود را خریداری کنید.

تفاوت ژنراتور بنزینی با ژنراتور دیزلی

 1. مولدهای بنزینی در ظرفیت های کوچک تولید می شود و جوابگوی مصرف آپارتمان نیست.
 2. هزینه خرید سوخت دیزل خیلی کمتر از سوخت بنزین می باشد.
 3. صدای کم ژنراتور گازوئیلی در مقابل ژنراتور بنزینی
 4. میزان گرمای خروجی از ژنراتور بنزینی بیشتر از نوع دیزل است دلیل ابن امر احتراق در دمای بالاتر است.
 5. هزینه تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور پایین تر از مدل بنزینی است.
 6. طول عمر بالای مولد دیزلی
 7. راندمان بالا در تبدیل سوخت به انرژی
 8. سوخت ایمن تر (نگهداری گازوئیل نسبت به بنزین خطر کمتری دارد) به همین خاطر برای ساختمان که در موردش داریم صحبت می کنیم مناسب تر است.

پس به این نتیجه میرسیم که با یک دیزل ژنراتور میتوانیم به تمامی احتیاجات لازم به تولید برق برسیم.

ژنراتور برق دیزلی

انواع ژنراتورها

سه نوع ژنراتور اصلی وجود دارد:

 • پرتابل و قابل حمل
 • اینورتر
 • استندبای یا اضطراری

با وجود اختلافات آنها ، همه این ژنراتورها باید از دستورات نگهداری ژنراتور مشابه استفاده کنند تا از استفاده طولانی مدت اطمینان حاصل شود.

ژنراتور پرتابل و قابل حمل

ژنراتور قابل حمل از طریق گاز یا سوخت دیزل تأمین می شود و می تواند برق موقت را تأمین کند. در اینجا برخی از خصوصیاتی در مورد این نوع ژنراتورها بیان می شود:

 • برای تولید و انتقال برق از موتور احتراق استفاده می کند.
 • می تواند از طریق سوکت های خود به وسایل برقی یا ابزار وصل شود.
 • می توان به ساب پنل های یک مرکز وصل شود.
 • قابل استفاده در سایتهای از راه دور است.
 • از قدرت کافی برای اجرای تلویزیون ، فریزر و یخچال برخوردار است.
 • موتور باید در سرعت 3600 دور در دقیقه کار کند تا جریان 60Hz استاندارد را ارائه دهد.
 • استفاده از گاورنر برای کنترل سرعت موتور
 • می توانید برای وسایل و تولید روسنایی استفاده شود..

ژنراتور اینورتر

ژنراتور اینورتر از موتور متصل به یک دینام برای تولید برق AC استفاده می کند. همچنین از یکسو کننده برخلاف سایر ژنراتورها برای تبدیل توان AC به توان DC استفاده می کند. برخی از خصوصیاتی در مورد این نوع ژنراتورها به شرح ذیل می باشد:

 • به آهنرباهای پیشرفته متکی است.
 • از مدار الکترونیکی پیشرفته استفاده می کند.
 • برای تولید برق سه مرحله انجام می شود.
 • جریان AC را تولید می کند ، آن را به جریان DC تبدیل کرده و در آخر آن را به AC تبدیل می کند.
 • جریان مداوم را به یک دستگاه حفظ می کند.
 • از نظر انرژی کارآمد تر است ، زیرا سرعت موتور مطابق با توان مورد نیاز خود را تنظیم می کند.
 • در صورت استفاده از تجهیزات مناسب ، می توان AC آن را بر روی هر ولتاژ و فرکانس تنظیم کرد.
 • اندازه کوچک و وزنی سبک
 • می تواند در ماشین ، RV یا قایق جا بگیرد.

ژنراتور استندبای

ژنراتور استندبای Stand-bye یک سیستم الکتریکی است که با یک سوئیچ گیربکس اتوماتیک کار می کند و به آن دستور می دهد تا در هنگام از دست دادن برق، انرژی دستگاه ها را تأمین کند. برخی خصوصیات این نوع ژنراتورها:

 • به طور خودکار کار می کند.
 • پشتیبانی برق دائمی را ارائه می دهد.
 • دارای دو بخش است: ژنراتور استندبای و سوئیچ انتقال اتوماتیک.
 • می تواند بر روی پروپان مایع یا گاز طبیعی کار کند.
 • نوع سوخت را که قبلاً در تأسیسات یا منازل استفاده می شد را اجرا خواهد کرد.
 • از موتور احتراق داخلی استفاده می کند.
 • در طی چند ثانیه فقدان برق را حس می کند و برق را بالا می برد تا از دست رفتن برق خیلی کوتاه احساس شود.
 • زمایشات خودکار هفتگی را انجام می دهد تا ببیند که به درستی در برابر اتلاف انرژی واکنش نشان می دهد.
 • به طور مداوم در حال نظارت بر کیفیت برق است.
 • در سیستم های ایمنی برای آسانسورها ، روشنایی اضطراری، تجهیزات پشتیبانی پزشکی و زندگی و سیستم های محافظت در برابر آتش استفاده می شود.

نوع ژنراتور

کاربرد

ژنراتور پرتابل و قابل حمل

یخچال و فریزر و ….

ژنراتور اینورتر

باتری ماشین ، لپ تاپ و ….

ژنراتور استندبای

تنظیمات اورژانس ، ماشین آلات بیمارستان ….

 

انتخاب قدرت مولد برق

انتخاب قدرت دیزل ژنراتور آسان نیست و به محاسبات مهندسی برای تعیین ظرفیت نیاز خواهد داشت. برای اینکار می توانید در سایت ناب زیست به قسمت تماس با ما بروید و با شرکت ما تماس بگیرید تا در خرید دیزل ژنراتور به مشکل بر نخورید. اگر چنین دانشی دارید پس بهتر است برای محاسبه ظرفیت ژنراتور برق ادامه دهید.

جدول کمیت محاسبه توان ژنراتور

محاسبه توان مصرفی موتور برق ها و ژنراتورهای برق

یکی از مهم ترین مسائل در هنگام خرید ژنراتور و موتور برق ها محاسبه صحیح مقدار توان مورد نیاز می باشد. زیرا در صورت انتخاب نامناسب ممکن است خساراتی اصلاح ناپذیر به وجود آید. خرید ژنراتور های کمتر از توان مورد نیاز عملا نیاز خریدار را براورده نخواهد کرد. و ژنراتور های با توان بیشتر باعث پرداخت هزینه های اضافه هست. متاسفانه، یکی از رایج ترین اشتباهات انجام شده توسط خریداران، تهیه ژنراتور با توان کمتر از حد مورد نیاز  است. این انتخاب اشتباه نه تنها شامل خطرات آسیب رساندن به دستگاه ژنراتور می شود، بلکه به مصرف کننده نیز آسیب می رساند.

وات = ولت × آمپر

در محاسبه و فرمول های مربوط به توان موتور برق ها واحد هایی استفاه می شود که به شناخت آنها می پردازیم.

واحد

نماد

اسب بخار

HP

کیلو وات

KW

کیلو ولت آمپر (کاوآ)

KVA

جریان (آمپر)

I

ضریب توان

PE

ولتاژ

V

برای بدست آوردن توان مورد نیاز جهت تهیه ژنراتور و موتور برق می توان از روش زیر استفاده کرد. در ابتدا باید مشخص کرد که دیزل ژنراتور و موتور برق، قرار است برای روشن کردن چه وسایلی استفاده کرد.

 جریان تمامی مصرف کننده ها را بدست آورد. براساس مشخصات فنی ذکر شده روی برچسب هر مصرف کننده با استفاده از فرمول های زیر آنها را به آمپر تبدیل می کنیم:

 HP   × 0.736  = KW    اسب بخار × 736/0 = کیلووات
KVA   ×  0.8 = KWکاوآ × 8/0 = کیلووات
 KW (3-phase)    ×   = 1.8   I(3-phase)   کیلووات سه فاز × 8/1 = آمپر سه فاز
 KW (13-phase)    ×   = 4.4  I(1-phase)کیلووات تکفاز × 4/4 = آمپر تکفاز

برق شهر پشتوانه شبکه دارد و می توان در لحظه هایی برقی با جریان بیشتر یا کمتر از کنتور مورد استفاده بدهد. ولی ژنراتور های برق این پشتوانه را ندارند بنابراین برای محاسبه توان مصرفی دستگاه ژنراتور باید میزان مصرف در لحظه استارت دستگاه مصرفی را در نظر گرفت. به این ترتیب با توجه به نوع مصرف کننده ضرایب مختلفی در نظر گرفته میشود. (وسایلی که دارای موتور القایی یا چرخشی می باشند توان مورد نظر آن ها را ۱.۵ تا ۲ برابر میزان مصرفی در نظر می گیرند).

 • مصرف کننده های که در لحظه استارت روشن شدن توان بیشتری مصرف نمی کنند مانند روشنایی ها= ضریب 1
 • موتورهای الکتریکی با حالت راه اندازی از طریق اینورتر (سافت درایو) = ضریب 1
 • موتورهای الکتریکی با حالت راه اندازی مستقیم = ضریب 2/5
 • موتورهای الکتریکی با حالت راه اندازی دو ضرب (ستاره مثلث) = ضریب 1/7
 • میتوان از جدول زیر برای تعیین نرخ توان و توان در لحظه استارت برخی لوازم برقی استفاده کرد:

محاسبه توان دیزل ژنراتور

حال اعداد بدست آمده در حالت تکفاز را تقسیم بر 3 نموده، ولی برای حالت سه فاز اعداد را تغییر نمیدهیم . در این مرحله تمامی اعداد بدست آمده برای کلیه مصرف کننده ها را جمع نمایید. عدد نهایی بدست آمده همان میزان توان مصرفی مورد نیاز بر حسب آمپر سه فاز است . که میتوان با روابط ذیل آنها را به کاوا (کیلو ولت آمپر) یا کیلو ولت تبدیل کرد.

کیلووات سه فاز = آمپر سه فاز / 1.8
  کاوآ = آمپر سه فاز / 1.44

بعد از مشخص شدن توان مورد نیاز باید ژنراتوری انتخاب شود که بتواند توان مصرفی مورد نیاز را تامین کند. اما از آنجایی که توان مصرفی دستگاه های ژنراتور در شرایط استانداردی مانند تهویه، دما و …. تعریف می شود، استفاده از این دستگاه ها در شرایط و مکان های مختلف ممکن است افت هایی در توان قید شده درکاتالوگ دستگاه مشاهده شود.

باید به این نکته توجه داشت که در مشخصات هر دستگاه دیزل ژنراتور 2 عدد مربوط به توان قید شده است. خریدار در لحظه خرید باید با توجه به نیاز خود و استفاده از دستگاه به آن توجه کند:

 • Standby Power ( توان اضطراری ): همان توانی است که دستگاه تا یک ساعت می تواند در اختیار مصرف کننده قرار دهد.
 • Prime Power (توان دایم): پس از 1 ساعت استفاده ، دیزل ژنراتور دچار افت حدود 10 درصدی شده و از آن به بعد توان دائم Prime Power را می تواند در اختیار مصرف کننده قرار دهد .

در جداول زیر توان های اضطراری و پرایم مربوط به مدل ها چند برند نشان داده شده است :

مشخصات فنی ژنراتور های پرکینز

مشخصات فنی ژنراتورهای ولوو پنتا

نکته 1 : در موارد استفاده دائم از دستگاه بهتر است بیشتر از 80 درصد و کمتر 30 درصد کل توان دستگاه استفاده نشود. ولی در مصرف اضطراری از کل توان دستگاه نیز می توان استفاده کرد .

نکته 2 : توصیه می شود قبل از استفاده از دستگاه دستورالعمل‌های استفاده از دستگاه را مطالعه نموده و از تمام دستورات هشدار دهنده پیروی کنید.

نکته 3: هرگز سرعت دستگاه را روی حداقل یا حداکثر قرار ندهید و توصیه می شود درجه‌های موتور را دستکاری نکنید زیرا خطر را افزایش می‌دهد.

مشخصاتی که در زمان خرید ژنراتور دیزلی باید بدانید

برای اینکه بهتر بتونیم توضیح بدیم کل لوازم ضروری موجود در آپارتمانی که در بالا در موردش صحبت کرده ایم ادامه میدهیم.

مشخصات دیزل ژنراتور

نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور

با استفاده از فرمولهای زیر میتوانید ظرفیت دیزل ژنراتور را خودتان محاسبه کنید.

محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور

با توجه به محاسبات فوق شما 24.5 کیلو وات برق در یک ساعت نیاز دارید که معادل آن در کیلو ولت آمپر30 kva می باشد.

برای اینکه در زمان قطعی برق دچار مشکل نشوید نسبت به خرید دیزل ژنراتور اقدام فرمایید که مستلزم است بدانید در خرید ژنراتور دیزلی باید نکته هایی را نیز در نظر بگیرید.

 1. دارای تابلو اتوماتیک (ATS)
 2. دارای تابلوی چنج اوور باشد
 3. اگزوز دوجداره داشته باشد
 4. دارای مخزن سوخت استاندارد باشد
 5. دارای کانوپی باشد

تابلو برق دیزل ژنراتور

تابلو امکان داره با 4 تا پایه لرزه گیر به ژنراتور وصل باشد یا به شاسی ژنراتور متصل گردد. تابلو های قدیمی و ارزان قیمت که دارای کنترلر دستی و ساده ای بودند و چندین عقربه مربع شکل روی تابلوی دیزل ژنراتور دیده میشود . وظیفه 3 عدد از این عقربه ها نشان دهنده آمپر تولید شده است و یک عدد ولتاژ را نشان میدهد. همچنین دو عقربه نیز هستند که مقدار دمای موجود در موتور و رادیاتور را نشان میدهد و عقربه دومی مفدار فشار روغن موجود در داخل موتور را نشان میدهد. یک عدد ساعت کارکرد دیده میشود که مشخص میکند که دستگاه چند ساعت کارکرده است. بغیر از این موارد یک عدد سوئیچ جهت قطع و وصل کردن جریان 12 ولت یا 24 ولت برق است و نیز یک عدد کلید بعنوان استارتر ژنراتور دیزلی تعبیه شده است .

مزیت این تابلوها، آسان و در دسترس بودن آنهاست که تمام پارامتر های دیزل ژنراتور برای اپراتور قابل دیدن است.

نقاط ضعف تابلو ها

 • دقت پایین پارامترها
 • چون نمایشگر عقربه ای دقت بالایی ندارد
 • آسیب پذیری بالا

لرزه هایی که در هنگام کار ژنراتور دیزلی وجود دارد باعث از کار افتادن نمایشگرها و اتصالات داخل تابلو میشوند. با گذشت زمان بجای تابلوهای بزرگ و پر از عقربه، دستگاههای جدیدی (کنترلر) که دارای یک نمایشگر دیجیتالی است و تمامی پارامترهای دیزل ژنراتور را بصورت دیجیتال نمایش میدهد. نوع این برد بسته به انتظاراتی که از آن میرود متفاوت است.

تابلو برق دیزل

انواع تابلو دیزل ژنراتورها

 • تابلو چنج اوور دستی

تابلوی چنج اوور وظیفه تعویض منبع تامین برق را دارد به این معنی که وقتی برق شهر قطع شد اپراتور به کنار تابلو چنج اوور میرود و کلید سه حالته موجود در آنجا را که از اعداد 1-0-2 تشکیل شده است را تغییر می دهد (اگر برق روی عدد 2 باشد . آن را به عدد 1 تغییر می دهیم ). با این روش برق تولید شده در مولد برق به مصرف کننده انتقال می یابد، که انجام این کارها دشوار و زمان بر بوده و توصیه نمیشود.

 • تابلوی چنج اوور اتوماتیک (ATS)

عملیات تعویض منبع تامین کننده برق به وسیله کلید چنج اوور و یا کنتاکتور یا کلید موتوردار انجام میشود. مزیت این تابلو (ATS) ، زمانی که برق شهر قطع شد به صورت اتوماتیک روشن میشود و برق تولید شده به مصرف کننده انتقال می یابد. زمانی که برق شهر دوباره متصل شد بطور اتوماتیک دیزل ژنراتور خاموش میشود و برق اصلی (شهری) به مدار بر میگردد.

 • تابلوی پارالل یا سنکرون

تابلوی سنکرون دیزل ژنراتور برای همسو کردن و جمع کردن جریان خروجی دو یا چند تامین کننده برق مورد استفاده قرار میگیرد. به زبان ساده جاهایی که به قدرت برق زیادی نیاز داریم و چند عدد ژنراتور دیزلی و برق شهر را یکی می کنیم.

کانوپی

سازمان بهداشت بین المللی قانونی را تصویب کرده است که جهت جلوگیری از بیماریهای شنوایی، ناراحتی اعصاب، افزایش ضربان قلب، کاهش کارایی تحصیل دانش آموزان مدرسه، تضعیف سیستم امنیتی بدن، سکته مغزی، افزایش عصبانیت، تضعیف روحیه و انگیزه، خستگی، زودرنجی، نازایی، بی خوابی، که وسایل صنعتی از نظر تولید صوت در این محدوده قرار میگیرند.

 1. محدوده امن : صدا کمتر از 70 دسیبل (db)
 2. محدوده بهداشتی : صدا ما بین 70 تا 80 دسیبل (db)
 3. محدوده هشدار : صدا در محدوده 85 تا 90 دسیبل (db)
 4. محدوده خطر : در این مناطق صدا بالاتر از 90 دسیبل (db)

خوشبختانه هیچ کدام از موسسات بهداشت بین الملل ردیف 4 را تایید نمی کنند و آن محدوده را مخاطره آمیز می دانند. دیزل ژنراتورها به هنگام کارکردن صدای زیادی تولید می کنند که برای گوش و بدن آسیب زاست و معمولا در دسته 4 قرار میگیرند. ژنراتورها با یک پوشش محافظت کننده در برابر گرد و خاک، برف و باران و نیز جاذب صدا ساخته می شوند که کانوپی نام دارد. کانوپی صدای دیزل ما را محدود میکند. ژنراتور دیزلی در بسیاری از مکانهایی که سکوت و آرامش محیط زیست حائز اهمیت است باید و حتما سایلنت شود یعنی باید داخی یک اطاقک که دارای عایق صوتی است قرار گیرد.

کانوپی ژنراتور برق
نقشه ژنراتور دیزلی

 

عایق صوتی برای سایلنت دیزل ژنراتور چیست؟

عایق صوتی برای سایلنت دیزل ژنراتور در نگاه اول چیزی که میبینیم ابر شبیه به شانه تخم مرغ است. این عایق (ابر) از جنس فوم پلی اورتان ساخته شده اند و تمامی صداهای موتورخانه ها و بلندگوهای استدیوهای ضبط صدا و مولدهای برق را به خودش جذب میکند. حتی امواج بازتابی را بصورت پراکنده پرتاب میکند تا با این عمل در واقع صدا را قطع میکند. ضخامتها و ابعاد فومهای شانه تخم مرغی نسبت به محل و صدای تولید شده متغییر هستند.

انبار اگزوز سایلنت و منبع اگزوز دیزل ژنراتور

اگزوز ژنراتور برق

اگزوز در دیزل ها باعث کاهش صدای دیزل میشود و وظیفه اگزوز خفه کردن صدای خروجی موتور دیزل است.

 در حالت کلی سه نوع اگزوز برای ژنراتور دیزلی وجود دارد.

 1. اگزوز خفه کننده راکتیو یا منعکس :این خفه کننده از سه محفظه تشکیل شده است که بوسیله لوله به هم وصل هستند که باعث پرتاب امواج به صورت پراکنده میشود.
 2. اگزوز جذب کننده : ساخت و ساز داخلی شیبه فایبرگلاس دارند که از الیاف شیمیایی و فلزی فشرده استفاده شده است و صدای موتور از طریق این الیاف خنثی میشود.
 3. اگزوز یا خفه کن ترکیبی :از ترکیب هر دو مورد ذکر شده در بالا استفاده میشود. تمامی سر و صداهای تولید شده موتور را جذب و تمامی فرکانس های خروجی را حذف میکند.

شرکت های سازنده دیزل ژنراتور

امروزه در بازار های جهانی کارخانه های زیادی به عنوان تولید کننده دیزل ژنراتور در حال فعالیت می باشند. اغلب تولید کنندگان پیشرانه موتورهای سنگین و نیمه سنگین در زمینه تولید موتور های دیزلی تک نیز فعالیت و تولید و فروش دارند. در مقابل کمپانی هایی نیز تولید ژنراتور برق (آلترناتور) را سبد محصولات خود دارند.

از تولید کنندگان ژنراتور برق می توان به برند های زیر اشاره نمود:

 • استمفورد Stamford Generator
 • مکالته Meccalte Generator
 • مارلی Marelli Generator
 • اونان Onan Generator
 • استمفورد پاور Stamford Power Generator
 • شرکت های چینی
 • شرکتهای ایرانی تولید کننده دیزل ژنراتور

برند های تولید کننده دیزل ژنراتور

 • دیزل ژنراتور پرکینز Perkins diesel generator

دیزل ژنراتور های پرکینز انگلستان از ظرفیت 33 کاوا الی توان خروجی 1650 کیلو ولت آمپر در بازار ایران هم بصورت کوپل فابریک انگلیسی و هم کوپل های ایرانی موجود می باشد.

 • دیزل ژنراتور کامینز Cummins diesel generator

برند کامینز یکی از قدرتمندترین موتورهای دیزلی جهان را تولید می نماید که از توان 10 کاوا الی ظرفیت خروجی بالای 2000 کاوا را تحت شعاع خود قرار می دهد. در بازار ایران نیز اغلب ظرفیت های آن موجود می باشد. در صورت عدم موجودی در ایران، این مجموعه آمادگی سفارش دیزل ژنراتور ها را در خارج کشور و وارد نمودن آن از طریق گمرک با برگ سبز معتبر گمرکی ایران دارد. موتور های کامینز در کشور های آمریک، انگلیس، چین تولید می گردد.

 • دیزل ژنراتور کاترپیلار Caterpillar diesel generator
 • دیزل ژنراتور کوهلر  Kohler diesel generator
 • دیزل ژنراتور ولوو پنتا  Volvo Penta diesel generator

موتور های ولوو پنتا از پرفروش ترین محصولات در زمینه مولد های برق اضطراری محسوب می گردد. قیمت مناسب در کنار کیفیت بالای قطعات استفاده شده در قلب تپنده ولوو سبب گردیده در بازار های جهانی مخصوصا ایران ولووپنتا جایگاه ویژه ای داشته باشد. 

این موتور ها از توان 85 کاوا در حالت استندبای تا ظرفیت 770 کیلو ولت آمپر استندبای در حال تولید می باشد که تمامی ظرفیت های آن در ایران و انبار ناب زیست موجود می باشد.

 • ژنراتور برق مان Man diesel generator
 • دیزل ژنراتور ایویکو Iveco diesel generator
 • دیزل ژنراتور ام تی یو MTU diesel generator
 • دیزل ژنراتور لوول Lovol diesel generator
 • دیزل ژتراتور ایرانی

در ایران دو کارخانه بزرگ صنعتی “تراکتورسازی تبریز” و شرکت “ایدم” تبریز به تولید موتورهای دیزلی صنعتی مشغول می باشند. تراکتورسازی تبریز موتورهای خود را با برند “موتورسازان تبریز” تحت لیسانس شرکت پرکینز انگلستان از ظرفیت 37.5 کاوا تا 250 کاوا تولید می نماید. شرکت ایدم نیز موتور های خود را با برند “مرسدس بنز” تحت لیسانس مرسدس بنز آلمان از ظرفیت 40 کاوا الی 500 کاوا تولید می نماید. محصولات هر دو کارخانه دارای کیفیت ساخت بالا، قابل رقبت با برند های خارجی و با قیمت بسیار مناسب می باشند.

 • دیزل ژنراتور چینی

گروه صنعتی ناب زیست به عنوان وارد کننده دیزل ژنراتور آمادگی تامین انواع این دستگاه را در برندهای فوق را در اسرع وقت و با بالاترین کیفیت و نازل ترین قیمت های بازار برای کارفرمایان گرامی را دارد.

کوپل دیزل ژنراتورها

برای کوپل نمودن موتور دیزلی و ژنراتورها کارگاه هایی وجود دارند که عمل کوپلینگ را انجام می دهند. ساده ترین توضیح برای کوپل نمودن بدین صورت است که موتور دیزل و مولد طی تمهیداتی بروی یک شاسی فولادی مستحکم نصب می گردند. ژنراتور برق نیروی مکانیکی تولید شده توسط موتور دیزلی را به انرژی الکتریکی یا همان جریان برق تبدیل نمایند.

نصب و راه اندازی ژنراتور دیزلی

پس از اينکه محل قرار گيری ديزل ژنراتور مشخص شد بايد چندين نکته را رعايت کنيم تا طول عمر دستگاه افزايش يابد.

 1. محل قرار گيری : بررسي شرايط دسترسي محل نصب و پيش بيني هرگونه محدوديت احنمالي داخل آن فضا، ابتدا به منظور جابجايي و نصب و سپس از نظر تامين سوخت و ورود تجهيزات و بالابر به هنگام تعميرات و… در گذر زمان شرايط سطح زمين، از نظر هموار يا شيبدار بودن، وجود يک سيستم تهويه براي تجهيزات داخل اجباري است. حفاظت در مقابل عناصر آب و هوايي (برف – باران – تگرگ – طوفان – سيل – نور مستقيم آفتاب – سزماي بيش از حد).
 2. اتاقک ديزل ژنراتور بايد داراري درب خروج اضطراری باشد تا در مواقع بروز اتفاق ( آتش سوزي و زلزله و …) مورد استفاده قرارگيرد.
 3. قرار دادن لوازم آتش نشانی در کنار دستگاه
 4. استفاده از مهار ها و حفاظ ها مناسب در فضاي اطراف

نکات نصب ژنراتور دیزلی

 1. نصب جرثقيل سقفي براي مواقع ضروري و لازم (جابجايي دستگاه يا تعويض محل دستگاه)
 2. استفاده از سيستم زمين (ارتينگ)
 3. چيدمان و قراري گيري منظم باشد.
 4. فضاهايي را براي استقرار کابلها، لوله هاي سوخت.
 5. فاضلاب جهت تخليه آب خنک کاري، چاله خروج آب شستشوي و روغن کثيف دستگاه
 6. فضايي براي قرار دادن روغن اضافه و لوازم مصرفي موتور… در نظر گرفته شود.
 7. نور کافي جهت کارکردن در فضاي داخل اتاقک الزامي ميباشد. لازم به ذکر است، يک چراغ اضطراری ضروري است.
 8. براي کانالهاي داخل اتاقک استفاده از درپوش فلزي مقاوم ضروري است.

ملزومات نصب دیزل ژنراتورها

نصب و راه اندازي يک ديزل ژنراتور ميبايست همواره توسط يک فرد متخصص و با تجربه انجام گيرد تا از بروز هر گونه مشکلات احتمالي به دور باشد. در اين مقاله ما به مهم ترين نکات و چندين دستور العمل براي راه اندازی این سیستم اشاره مي نماييم.

ديزل به دليل احتراقي که در سيستم خود دارد، باعث توليد گرما ميشود. اين گرماي توليدي باعث گرم شدن هواي محيط و همچنين گرم شدن آب مجاري ديزل ميگردد. آب مجاری ديزل به وسيله رادياتوري که در جلوي دستگاه قرار دارد، خنک ميشود.

همچنين ژنراتور به دليل وجود جريان و مقاومت الکتريکي که در ذات خود دارد، توليد گرما ميکند. اين گرما باعث صدمه زدن به سيم پيچ ها و عايقهاي ژنراتور ميگردد. سيستم خنک کاري ژنراتور معمولا توسط هواي محيط ميباشد. اين خنک کاري در دو مرحله انجام ميگردد.

خنک کاری ژنراتور

ابتدا هواي محيط به صورت شعاعي از اطراف سيم پيچها، توسط پره هايي که روي محور ژنراتور قرار دارد، عبور کرده و به بيرون هدايت ميشود. در مرحله دوم قسمتهايي از ژنراتور که در حالت قبل در معرض هواي پره ها قرار نگرفته، خنک ميشود. در اين مرحله شيارهايي از جنس آلومينيوم برروي پوسته ژنراتور تعبيه شده است. اين شيارها تماس گرمای استاتور را با محيط بيشتر کرده و باعث انتقال سريع گرما به محيط ميشود.

با توجه به گفته هاي بالا هواي اتاقک دستگاه گرم شده و ميبايست اين گرما به بيرون هدايت شود، تا دستگاه آسيب نبيند. با بيان اين مقدمه ميتوانيم اصل موضوع را شرح داده و نکات مهم در مورد يک سيستم اضطراري فعال را توضيح دهيم.

هوادهی اتاقک مولد برق

جهت ورود و خروج هواي اتاقک، ميبايست در جهت وزش باد پره هاي خنک کننده موتور باشد. در صورت وجود نداشتن چنين فضايي، با ساخت يک ديوار، مانع از ورود هواي مخالف به اتاقک می شویم. اين ديوار حداقل 2الي 2/5متر از دستگاه فاصله داشته و ارتفاع آن حدود 3متر باشد.

تعمیر و نگهداری ژنراتور

نگهداری ژنراتور یک فرآیند نسبتاً مشابه در بین سه نوع اصلی موتور است. ابتدا پیروی از برنامه نگهداری کارخانه سازنده با هر نوع مولد بسیار مهم است. یک روش معمول نگهداری عبارت است از بازرسی عمومی. بازرسی ها شامل بررسی نشت ، ارزیابی سطح روغن و مایع خنک کننده ، نگاهی به کمربندها و شیلنگها و بررسی پایانه های باتری و کابل ها است. بازرسی از روغن نیز مهم است ، زیرا باید مرتباً تغییر کند. فرکانس تغییر روغن به تولید کننده بستگی دارد ، این که چند بار از دیزل ژنراتور استفاده می شود و  نوع محیط کار شما. به طور معمول ، توصیه می شود روغن را بعد از 100 ساعت کار تعویض کنید ، به خصوص اگر ژنراتور از دیزل استفاده کند.

تمیز کردن و فیلتر سالانه سوخت ، در نتیجه سوخت دیزل به سرعت کاهش می یابد. پس از چند هفته کارکرد ، سوخت دیزل از طریق آلودگی آب و میکروبها کاهش می یابد و در نتیجه خطوط و فیلترهای سوختگی مسدود می شوند. تمیز کردن سوخت شامل استفاده از بیوکسیدهای سالانه در کلیه ژنراتورها بجز ژنراتور استندبای است که باعث جذب رطوبت می شود.

نگهداری سیستم خنک کننده ، که نیاز به بررسی سطح خنک کننده در فواصل زمانی موجود دارد. این کار باید در دوره های خاموش انجام شود.

بررسی میزان مصرف باتری؛ این امر به ویژه در مورد ژنراتورهای استند بای صادق است ، زیرا مشکلات باتری علت اصلی عدم موفقیت آنهاست. اطمینان حاصل کنید که باتری ها به اندازه کافی محکم و شارژ می شوند تا دراز مدت دوام بیاورند تا در تولید ژنراتور مشکلی ایجاد نشود. آزمایش منظم برای اطلاع از وضعیت فعلی باتری. آزمایش شامل بررسی میزان الکترولیت و وزن مخصوص باتری ها است. خود باتری ها نیز باید تمیز باشند.

مراقبت و نگهداری بیشتر از ژنراتورها

علاوه بر بهترین روشهای فوق ، مهم است که به طور هفتگی به مدت 30 دقیقه تحت بار ژنراتور خارج شود. باتری را شارژ می کند ، رطوبت اضافی را برطرف می کند ، روغن کاری می کند و سوخت و فویل را فیلتر می کند. هر قطعه شل که در هر نقطه از ژنراتور یافت می شود باید کاملاً ایمن باشد.

شما همچنین باید سوابق بازرسی ها و آزمایش ها را برای بازرسی ها و بررسی های بعدی نگه دارید. این سوابق به شما امکان می دهد تا از وضعیت ژنراتور خود مطلع شوید.

اجاره دیزل ژنراتور

بدلیل قیمت بالای این دستگاه ها و در برخی پروژه ها که پیمانکار بعد از مدتی می بایست نسبت به برچیدن کارگاه اقدام نماید نیاز به اجاره دیزل ژنراتور می باشد.
شرکت ها و کارخانه های تولید کننده دیزل ژنراتور و یا وارد کنندگان همچون ناب زیست اصولا این ماشین ها را اجاره نمی دهند، ولی در صورت نیاز می توانند شما را در این امور یاری نمایند تا با شرکت های اجاره دهنده دیزل ژنراتور ارتباط برقرار نمایید.

رای کاربران
[امتیاز کلی: 8 میانگین: 5]
4 دیگاه
 1. دیزل ژنراتور دائم کار حدودا چند برابر استندبای باید ظرفیت داشته باشه؟
  من دیزل ولوو میخام برای یک روستا هستش برق نداره چطوری ظرفیت موتور برق مون رو حساب کنم؟
  ضرابی. زاهدان

  • وقت شما هم بخیر .
   ظرفیت دیزل ژنراتور با توجه به پیک توان مصرفی تجهیزات و وسایل روستا باید محاسبه کنید . من میگم تماس بگیرن خدمت شما .

 2. سلام جورجانی هستم از گنبد کاووس
  لطفا در مورد محل استقرار دیزل ژنراتور ها توضیح میدهید ؟
  و دوم اینکه :
  استفاده از کانوپی برای دستگاه های دیزل ژنراتور تا چه میزان صدای دستگاه را کاهش میدهد؟

  • فونداسیونی که برای دیزل ژنراتور در نظر گرفته می شود باید استحکام لازم را دشته باشد و دچار نشست و جابجایی نشود. در محل استقرار بهتر است یک لایه بتن مگر به ارتفاع حداقل ۱۰ سانتی متر ریخته شود . برای اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.
   در مورد سوال دوم هم عرض کنم که کانوپی با توجه به کیفیت ساخت میتواند تا سطح 70 تا 80 دسی بل کاهش صدا را انجام دهد.